header
Zapisz się na darmowy kurs Jak Skutecznie Pracować z Grupą i Klasą

[Lekcja 5/14] 7 fundamentów relacji w rodzinie

Rodzina

Dla każdego z nas nasza rodzina to jedna z najważniejszych grup, wśród których i dla których żyjemy. Nie zawsze jednak potrafimy budować dobre, prawdziwe relacje z członkami naszej rodziny. W dzisiejszej lekcji zaprezentujemy nasz pomysł na 7 fundamentów kochającej się rodziny. Oto one:

 

1. Wspólne bycie ze sobą

Pierwszy fundament dobrych relacji rodzinnych to: Wspólne bycie ze sobą. W gąszczu codziennych spraw często brakuje nam czasu na chwilę zwykłej rozmowy, powiedzenie innemu członkowi rodziny czegoś miłego, wspólne obejrzenie filmu itp. Czas spędzony z małżonkiem, dziećmi lub rodzicami to bezcenne chwile, o które warto zabiegać i wcale nie trzeba ich specjalnie organizować: wystarczy być.

 

2. Wzajemne poznawanie się

Drugi fundament to: Wzajemne poznawanie się. Z członkami naszej rodziny znamy się od lat, często nawet od urodzenia, ale czy na pewno ich znamy? Czy wiemy o czym marzą, jakie prezenty chcieliby dostać, co uważają za swoje życiowe sukcesy i porażki? Zapewne nie znamy odpowiedzi na wszystkie te pytania, a przecież spędzamy ze sobą tak dużo czasu…

 

  • Podręcznik - Jak Uczyć SkutecznościWięcej o tym, jak realizować angażującą edukację znajdziesz w tym podręczniku:
    Jak Uczyć Skuteczności

    ZOBACZ PODRĘCZNIK

 

3. Wspólne zasady

Trzeci fundament to: Wspólne zasady. Każda dobrze zorganizowana grupa powinna mieć swoje zasady. W naszych rodzinach panuje wiele zasad: niektóre są oczywiste, a z niektórych z nich nawet czasami nie zdajemy sobie sprawy – obowiązują ale nie są wypowiedziane. Czasami bywa też tak, że niektóre obszary naszego wspólnego życia są nieuregulowane, a przecież może warto byłoby ograniczyć oglądanie telewizji nawet jeśli pomyślałeś o tym dopiero po przeczytaniu tego zdania…

 

4. Wieź małżeńska

Czwarty fundament to: Wieź małżeńska. Pewnie niektórzy powiedzą, że więź małżeńska powinna być pierwszym fundamentem scalającym rodzinę. Tak na pewno jest, ale przecież nie da się zbudować tej więzi, kiedy dziewczyna i chłopak, potem narzeczony i narzeczona, a wreszcie mąż i żona, nie będą spędzać ze sobą czasu, nie poznają się i wreszcie nie będą żyć według wspólnych zasad. Oczywiście o tę więź należy dbać i ją rozwijać.

 

5. Wzajemna miłość w czynach

Piąty fundament to: Wzajemna miłość w czynach. Kochać to znaczy żyć dla innych, pomagać, troszczyć się, zabiegać o dobro innych. To obowiązek, ale też przywilej każdego z nas. Każdy z nas ma potrzebę nie tylko bycia kochanym, ale właśnie kochania innych i to kochania konkretnego, w konkretnych czynach…

 

6. Wspólny cel

Szósty fundament: Wspólny cel. Czy kiedyś zastanawialiście się nad tym, czy Wasza rodzina ma jakiś cel? Czy tym celem jest tylko wzajemne zaspokajanie potrzeb? Czy może jest coś więcej? Coś czego ani ja, ani Ty sam(a) nie jesteś w stanie zrobić?

Sprawa wspólnego rodzinnego celu jest chyba jednym z najczęściej pomijanych i zapominanych tematów wspólnych rozmów. Czy wykonałeś/aś zadanie z ostatniej lekcji, w której prosiliśmy o porozmawianie z najbliższą Ci osobą o celu na 10 lat? Było łatwo, czy trudno? Jeśli łatwo to super. Trzymajcie tak dalej. A jeśli trudno to naprawdę zastanówcie się, jaki jest Wasz wspólny cel.

Pamiętajcie, że jesteście dla siebie nawzajem w pierwszej kolejności, ale nie możecie się tylko zamykać na waszą relacje, ale pamiętać również o innych: waszych dzieciach, Polsce, świecie. Wtedy dopiero żyjemy w pełni kiedy realizujemy siebie dla innych stawiając sobie wielkie i piękne cele.

Wspólny cel daje energię – motywuje do działania. Wspólny cel jednoczy, co bardzo ciekawie możemy zobrazować na rysunku przedstawiającym relację dwóch osób A i B:

 


 

Nie chcemy się rozejść, ani zderzyć, ale chcemy być bliżej siebie.

 

7. Prawdziwy Skarb

Siódmy fundament: Prawdziwy Skarb. Nazwa ostatniego fundamentu niewiele Wam mówi? Trzeba zbudować wszystkie pozostałe fundamenty, żeby doświadczyć o co chodzi, ponieważ tego nie da się opisać.

 

Tyle teorii, przechodzimy do praktyki: mamy dla Ciebie coś, co pozwoli Ci na zbudowanie tych fundamentów w Twojej rodzinie i to niezależnie od tego, czy występujesz w niej w pozycji dziecka, rodzica, czy dziadka. To nasza gra budująca relacje rodzinne, którą zatytułowaliśmy tak jak cały nasz projekt, czyli Prawdziwy Skarb.

Zagraj online

Pobierz karty do rodzinnego wypełniania

 

Zadanie po lekcji
Zanim przystąpisz do następnej lekcji, zachęcamy Cię do wykonania następującego zadania:

Zagraj w grę Prawdziwy Skarb z Twoją rodziną.
W czasie gry wypełnijcie Kartę Rodzinnych Postanowień oraz Kartę Zasad Rodzinnych.

 

Czy masz jakieś pomysły na budowanie dobrych relacji w rodzinie? Zapraszam do dyskusji w komentarzach.

 

 

 

3 odpowiedzi do artykułu “[Lekcja 5/14] 7 fundamentów relacji w rodzinie

  1. Urszula

    Gra jest rewelacyjna. Słowa zawarte w tym kursie powinno się podawać na każdej lekcji w szkole.

  2. Katarzyna

    Bycie raem, to najważniejzy elememnt scalający. Nauczyłam się, że bycie razem to również zwyczajne bycie, to nie musi być rozmowa, chodzi o świadomość, ze tuż obok jest ktoś, kto stoi ramię w ramię. Gra karciana Prawdzowy skarb, pozowliła mi uzdrowić relacje z dorastającą córką. 

  3. Aga

    Dobre relacje, ich porawa to nieustatna praca nad sobą, nad "lubieniem" bycia razem. Ważne jest by nie uciekać, nie izolować się od siebie, a znaleźć to co nas łączy, pasję, wspólne hobby. Potrafić razem spędzać czas czy to poprzez wyjście na spacer, rozmowę. Dobra relacja to czas kiedy jesteśmy razem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *