To już ostania lekcja kursu. Opowiem w niej o tym, jak budować naprawdę trwałe, piękne i dojrzałe relacje z innymi. Relacje oparte na synergii, czyli czymś więcej niż tylko współpraca.
Co to jest synergia?
Najprościej wytłumaczyć to na przykładzie matematycznym:
Kompromis – to taka relacja, w której każdy coś traci, z czegoś rezygnuje
Współpraca – to taka relacja, w której każdy wynosi, tyle ile wkłada
Synergia – to taka relacja, w której każdy wynosi więcej niż wnosi (wszyscy wygrywają), a nikt nie traci, wspólnie tworzymy nową jakość, nowe Dzieło, którego nikt z nas nie mógłby stworzyć osobno
Jak to możliwe?
Najprostszym (może nawet zbyt prostym) przykładem synergii jest przenoszenie przez dwie osoby ciężkiego przedmiotu (np. lodówki). Żadna z nich z osobna nie byłaby w stanie wnieść lodówki nawet na parter, ale już dwie osoby są w stanie to zrobić. Wyobraź sobie, że mamy dwie osoby i dwie lodówki do wniesienia. Czy czasami nie jest tak, że każdy z nas bierze jedną lodówkę i próbuje ją wnieść? Czy się udaje? Oczywiście, że nie (a nawet jak się udaje, to prawdopodobnie obydwie lodówki się już do niczego nie nadają). Czy nie budujesz tak swoich relacji z osobą, z którą jesteś w związku, współmałżonkiem, dziećmi, przyjaciółmi?
Lepszym przykładem synergii jest podział zadań i specjalizacja w zespole. Wyobraź sobie, że pracujecie nad jakimś projektem. Ty się nad czymś znasz i Twój wspólnik również. Kiedy połączycie Wasze siły, jesteście w stanie stworzyć Wielkie Dzieło, które będzie więcej niż tylko sumą wszystkich elementów, a żaden z Was sam temu by nie podołał.
Właśnie w taki sposób działa nasze wyspecjalizowane społeczeństwo, możliwy jest wzrost gospodarczy i w ogóle wszelki rodzaj rozwoju organizacyjnego i społecznego.
Jak więc budować takie związki z innymi?
Można to zrobić w dwóch prostych krokach:
1. Znajdź siebie
Znajdź siebie Ty i pomóż w tym innym. Odkryj swoje talenty, rozpoznaj swoje mocne strony, do tego dodaj swoje pragnienia i marzenia i na tej podstawie wyznacz swój kierunek, określ misję swojego życia, stwórz wizję siebie (niektórzy mówią "pomysł na siebie"), w związku z tym -> rób to co kochasz.
Jeśli to zrobisz, nie będziesz mieć żadnego problemu z zatrudnieniem: będziesz specjalistą w tym co robisz, będziesz się na tym znał i będziesz to lubił – każdy chce pracować z specjalistami i specjaliści są dobrze opłacani. Ale oczywiście ważniejsze jest to, że takie podejście daje nam poczucie spełnienia i ludzie wokół Ciebie chcą z Tobą przebywać. Każdy lubi przebywać z osobami, które nas inspirują i robią to co kochają (nawet kiedy w ogóle tego nie rozumiesz, jak można kochać wykonywać jakąś czynność, z której żyje np. Twój znajomy weterynarz).
2. Daj się innym
Niektórzy mówią nawet „strać siebie”, ponieważ kiedy już to wszystko znajdziesz (czyli w skrócie „znajdziesz siebie”), zobaczysz, że to wszystko jeśli robisz tylko dla siebie nie ma najmniejszego sensu, odkryjesz wtedy, że tylko dzielenie się tym z innymi, dawanie wszystkich swoich talentów innym i po prostu życie dla innych daje prawdziwą radość i szczęście (inaczej znajdujesz Prawdziwy Skarb).
Obydwa te elementy są ważne
Jeśli zatrzymasz się w kroku 1. to może będziesz miał dużo pieniędzy i nawet szacunku społecznego, ale będzie CI czegoś brakowało, ciągle będziesz się zastanawiał/a „po co mi to wszystko, przecież i tak kiedyś umrę”, będziesz miał pomysły w stylu „a może rzucić to wszystko i pojechać gdzieś, gdzie będzie spokój”.
Natomiast jeśli będziesz żył tylko krokiem 2. to co będziesz dawał ludziom? Pierwszy krok pozwala właśnie na zastanowienie się „co mogę dawać innym?”, jeśli nic nie będziesz miał, to co im dasz? Żyjąc tylko krokiem drugim możemy robić dobre rzeczy tylko po to, żeby inni nas podziwiali, dziękowali, mówili jaki jesteś dobry/a (w gruncie rzeczy tak samo może być, jeśli żyjemy tylko krokiem 1.). Kiedy żyjemy tylko krokiem 2. jakby uzależniamy się emocjonalnie, tj. uzależniamy nasze samopoczucie od innych: kiedy nas pochwalą jest ok, ale kiedy nas nie pochwalą to już gorzej (pamiętajcie, że brak oczekiwanej nagrody to kara).
Czy np. wchodząc w związek lub zawierając małżeństwo przeszedłeś już 1. krok? Czy może swoją tożsamość chciałeś/aś budować właśnie na tym związku? Jeśli Wasz związek ma jakieś problemy, może warto zastanowić się nad krokiem 1. i budować go wspólnie? Dlaczego by nie „odnaleźć siebie” szukając wspólnie? Pamiętajcie tylko o tym, żeby nie „odnajdywać siebie” w drugiej osobie. Ta druga osoba może Wam jedynie pomóc szukać, ale to każdy sam musi „odnaleźć siebie”.
Tak samo, jeśli jesteś rodzicem, nie próbuj narzucić swojemu dziecku wizji siebie, ale też nie zostawiaj go w tym samemu. Towarzysz, pytaj, podpowiadaj, ale decyzję każdy musi podjąć sam, inaczej po prostu nie przejdzie 1. kroku.
Kiedy jesteś z drugą osobą i ona zrobi to samo, czyli najpierw odnajdzie siebie, a potem da siebie innym i ten drugi punkt będzie dla Was wspólny, wtedy budujecie prawdziwie piękną relacje, która służy nie tylko Wam, ale też ludziom okół Was.
Przypomnijmy jeszcze to, co napisaliśmy o wspólnym celu (pisałem o tym w lekcji dotyczącej budowania relacji w rodzinie):
Wspólny cel daje energię – motywuje do działania. Wspólny cel jednoczy, co bardzo ciekawie możemy zobrazować na rysunku przedstawiającym relację dwóch osób A i B:
Na tym właśnie polega budowanie związków opartych na synergii. Dwie osoby odnajdują siebie, a następnie to co odnalazły oddają na rzecz wspólnego, wielkiego celu (przecież na rzecz małego nikt nie chciałby tego oddawać, no nie?). Celu, który jest naprawdę ważny, celu który służy komuś, lub czemuś poza tymi dwoma osobami. Właśnie tak tworzy się szczęśliwe związki i małżeństwa.
A pomyślcie co się wydarzy, kiedy więcej osób wchodzi w taką relacje: rodzina, zespół, naród. Możemy wtedy tworzyć naprawdę piękne i wielkie dzieła. Oczywiście nie chodzi o to, żeby budować jakiś utopijny raj na Ziemi, ale żeby wspólnie robić to co możemy, żeby żyło nam się lepiej. Wchodzisz w to? To zacznij od teraz.
To już koniec kursu, ale zostań z nami!
To już ostatnia lekcja naszego kursu. Mam nadzieję, że kurs pozwolił Ci na nabycie nowej wiedzy i umiejętności dotyczących budowania dobrych relacji z innymi. Bardzo proszę o podzielnie się opinią o kursie.
Jeśli kurs Ci się podobał i chcesz otrzymać od nas więcej wiedzy rozwijającej to wszystko, o czym tutaj mówiliśmy, proszę Cię o wsparcie naszej misji poprzez zakupienie kursu Prawdziwe Relacje i Autentyczne Przywództwo.
Zadanie po lekcji
To już ostatnia lekcja kursu, ale mam dla Ciebie jeszcze dwie prośby – zadania:
1. Proszę Cię o podzielenie się swoją opinią o całym kursie. Twoja opinia bardzo pomaga w realizacji naszej misji budowania dobrych relacji.
This quiz is for logged in users only.
2. Jeśli możesz wesprzyj finansowo naszą działalność kupując kurs Prawdziwe Relacje i Autentyczne Przywództwo.
Z tego kursu dowiesz się jak unikać konfliktów, dogadywać się z innymi i być lubianym i szanowanym w relacjach z rodziną, najbliższymi, przyjaciółmi, znajomymi, sąsiadami, klientami.
Kurs to ponad 500 plansz i stron praktycznej wiedzy, materiałów i gotowych narzędzi dotyczących tego, jak budować autentyczną komunikację, prawdziwy autorytet i trwałość relacji.
Wesprzyj projekt kupując kurs Prawdziwe Relacje i Autentyczne Przywództwo
Co myślisz takim budowaniu związków z innymi? Zapraszam do dyskusji w komentarzach.
Bardzo przydatny kurs, do zastosowania w pracy zawodowej i życiu prywatnym.
Tak myślę o tych celach, jakie konkretnie mają być? Czy chodzi o codzienne wyznaczanie celu, czy coroczne, czy cel na całe życie..?Czasem trudno o wspólny cel, skoro każdy z nas jest inny .
Przeczytałam sporo książek na tematy , które są poruszane w kursie, m.in "Siedem nawyków skutecznego działania" S.Coveya i przyznam otwarcie, że tak przystępnej i klarownej formy jeszcze nie spotkałam nigdzie indziej. Wyjątkowo przejrzyście, prosto, czytelnie wiedza jest przekazywana. Wiedza bardzo ważna, fundamentalna w relacjach. Dziękuję i pozdrawiam. Anna
Zgadzam się z taką opinią całkowicie.Nie tylko nie był to stracony czas ( wcześniej korzystałam z różnych kursów, które nie wniosły niczego nowego do mojego ,, poletka zawodowego "), ale wręcz
odwrotnie – to był czas, który zwrtócił mi się podwójnie .Przypomniałam i utrwaliłam ( albo po nowemu nazwałam ) to, co wiedziałam od dawna, ale przede wszystkim poszerzyłam swoją wiedzę i horyzonty myślowe , a to w zawodzie nauczyciela jest niezmiernie istotne .Pozdrawiam serdecznie .Barbara.