header
Zapisz się na darmowy kurs Jak Skutecznie Pracować z Grupą i Klasą

    18. Jak z butelki i sznurków zrobić świetny gadżet do integracji grupy? [zrób to sam]

    Butelka i sznurki

    Czasami wystarczą bardzo proste materiały, żeby przygotować gadżet, który pomoże w naszej pracy z grupami. Prezentujemy bardzo prosty pomysł na sznurkowy przyrząd do integracji zespołu i budowania współpracy.

     

    Nasz gadżet będziemy mogli wykorzystać w czasie lekcji, szkoleń, zajęć i warsztatów. Gadżet uczy działania zespołowego, integruje zespół i pozwala na osiągnięcie wspólnego sukcesu grupowego. Gadżet działa w taki sposób, że każda osoba z grupy musi brać czynny udział w transporcie piłeczki pingpongowej z jednego miejsca na drugie.

     

    Nasz przyrząd będziemy mogli wykorzystać do:
    – do budowania zespołu
    – do nauki komunikacji
    – do budowania zaufania
    – do nauki współpracy
    – do integracji grupy
    – jako energetyzujący przerywnik w czasie lekcji i szkolenia
    – do kształtowania cech liderskich

     

    Będziemy potrzebować:
    – sznurek (ok. 60 m)
    – plastikowa butelka po napoju
    – piłeczka do ping-ponga

     

    sznurki11. Sznurek tniemy na odcinki 4-metrowe. Takich odcinków przygotowujemy dwa razy mniej niż osób, w grupie, w której chcemy wykorzystać nasz gadżet, tj. jeśli w klasie jest 30 osób, przygotujmy 15 sznurków.

     

    2. Każdy sznurek w połowie długości przywiązujemy do butelki, w połowie jej wysokości (możemy przywiązać przy samej szyjce butelki, ale wtedy zabawa będzie zbyt łatwa). Tym sposobem tworzymy coś na rodzaj promieni słonecznych odchodzących od butelki.

     

    • Podręcznik - Jak Uczyć SkutecznościWięcej o tym, jak realizować angażującą edukację znajdziesz w tym podręczniku:
      Jak Uczyć Skuteczności

      ZOBACZ PODRĘCZNIK

     

    sznurki23. Gadżet mamy już gotowy. Używamy go w taki sposób, że każdy z członków grupy trzyma jeden sznurek. Na szyjce odkręconej butelki kładziemy piłeczkę. Cała grupa ma zadanie przetransportować piłeczkę ping-pongową na określonej odległości. Można dać również grupie zadanie podniesienia i upuszczenia piłeczki, wykonania slalomu, przysiadu, tańca itp.

     

    sznurki4Jeśli zadanie wychodzi grupie zbyt łatwo możemy nasz gadżet wykorzystać w taki sposób: dzielmy grupę na pary, jedna osoba z pary związuje oczy i łapie sznurek, druga osoba z pary nie dotyka sznurków (ani pierwszej osoby) i prowadzi osobę w ze swojej pary w obsłudze naszego gadżetu.

    Jeśli zadanie dla grupy jest zbyt trudne i piłeczka ciągle spada, wystarczy, że do środka butelki wlejemy trochę wody. Wtedy nie będzie się ona tak kołysać.

     

    W naszym sklepie znajdziecie bardzo podobne gotowe gadżety do pracy z zespołem:

    Koło Współpracy

    Koło Komunikacji

    Marker Współpracy

     

    A czy Wy macie jakieś ciekawe pomysły na gadżety do budowania zespołu, które możemy przygotować samodzielnie? Zapraszamy do podzielenia się w komentarzach.

     

    To już koniec naszego bezpłatnego kursu. Mamy nadzieję, że Ci się podobał. Zapraszamy Cię do pozostawienia swojej opini (poniżej) oraz do dołączenia do naszej facebookowej grupy zrzeszającej osoby, którym na sercu leży dobre wychowanie i edukacja. Członkowie grupy na bieżąco informowani są o naszych działaniach, nowych wpisach na blogu, materiałach do pobrania, bezpłatnych projektach edukacyjnych, konkursach itp. Jeśli natomiast interesuje Cię udział w innych kursach, to zapraszamy na nasz portal z kursami online.

    Dołącz do grupy Strefa Wiedzy Centrum Dobrego Wychowania

    Zobacz inne kursy

     

    Prosimy o opinię

    To już ostatnia lekcja kursu Jak Skutecznie Pracować z Grupą i Klasą, w jego przygotowanie włożyliśmy wiele starań i mamy nadzieję, że się podobał i że pomoże w Twojej pracy z grupą i klasą. Bardzo prosimy o opinię. Twoja opinia pomaga nam poprawiać naszą pracę i zmieniać ją na lepsze. Z góry dziękujemy!

     

    Prosimy również o Twoją opinię na Mapach Google. Tutaj możesz napisać swoją opinię.

     

    Na ile podobał Ci się ten kurs?

    Prosimy, powiedz nam, dlaczego wybrałeś/aś akurat taką ocenę?

    Czy chcesz opublikować opinię i otrzymać Kostkę Podsumowania?

    Imię i nazwisko lub samo imię przy Twojej opinii (w przypadku zgody na publikację opinii)

    Email do przesłania Kostki Podsumowania (w przypadku zgody na publikację opinii, nie będzie opublikowany)

     

     

    Jeśli opłata za egzamin i wydanie zaświadczenia została już uiszczona, link do egzaminu znajdziesz po zalogowaniu na stronie Moje konto.

     

     

    21 odpowiedzi do artykułu “18. Jak z butelki i sznurków zrobić świetny gadżet do integracji grupy? [zrób to sam]

    1. Diana

      Super, ja ostatnio wykorzystywałam hula- hop i zwykłe sznury od wieszania bielizny. Też dzieciaki fajnie się bawiły.

    2. Magda

      Rewelacja, byłam ostatnio na zabawie weselnej, na której ten gadżet (w nieco innej formie, ale zasada działania – sznurki plus grupa – ta sama) został wykorzystany przez wspaniałego zresztą wodzireja. Chętnie wykorzystam w takiej formie z butelką, którą łatwo przygotować samemu.

    3. Kamila

      Kiedyś na szkoleniu mieliśmy podobną zabawę i większosc nauczycieli bardzo się zaangażowała i bawiła WIęc i z młodzieżą może się udać. Na pewno nie z każdą klasą, ale jednak warto spróbować.
      Świetny pomysł!
      I świetny kurs!

    4. Teresa Ogniewska

      Bardzo podoba mi się pomysł z butelką. Moim jednym z moich ulubionych sposobów integrowania grupy jest "kwiatek" – dzielimy klasę na 5, 6-osobowe zespoły, każady zespół otrzymuje kartkę flipcharta, rysuje dużu kwiatek z tyloma płatkami, ilu uczestników liczy zespół, każdy ma swój płatek –  wpisujemy tu swoje imię oraz to, co nas wyróżnia spośród innych, coś, co tylko ta osoba potrafi np. tylko Kasia gra na gitarze, ma zielone oczy, słucha muzyki klasycznej, itp…. a w środek kwiatka wpisujemy to, co mamy wspólnego jako grupa – np. wszyscy jeździmy na łyżwach, lubimy czytać książki… następnie każda grupa prezentyuje się, możemy znaleźć też cechy wspólne dla wszystkich, całej klasy – co nas łączy. Dzieciaki mają okazję porozmawiać ze sobą, dowiedzieć się o sobie czegoś więcej. Stosuję tą metodę do pracy warsztatowej z dorosłymi

    5. Ewa

      Fajny pomysł. Ja korzystałam w swej pracy z włóczki, tworząc pajęczynę – do wykorzystania w różny sposób. Na pewno skorzystam i z tej inspiracji.

    6. Lidka

      Bardzo fajny gadżet do wykorzystania! Szczególnie, gdy to nauczyciel musi poznać klasę / grupę, bo dzieci już się wcześniej znały i ze sobą współpracowały. Ja na pewno skorzystam z pomysłu. 

    7. Karolina

      Jeśli chcemy zintegrować mniejszą grupę, dobrze jest wykorzystać zabawy z chustką-apaszką:podrzucamy do gòry, a członkowie grupy muszą tak kierować nią za pomocą swych oddechòw, aby nie spadła; można też zlecać grupie transportowanie na chuście np.piłeczki, papierowej łòdeczki itp.

    8. Aneta

      Bardzo fajny pomysł i w sumie bardzo prosty do wykonania. Ciekawe, jakie jeszcze sposoby jego wykorzystania wymyślimy z moimi uczniami?!

    9. Małgośka

      Następny fajny gadżet do wykurzystania. Dziękuję. Każdy pomysł jest dobry do pracy w grupie.

    10. Beata, Joanna

      Miłe słówka – każdy po kolei siada na tronie (krześle) i zamyka oczy. W tle słychać spokojną, nastrojową muzykę. Pozostali uczniowie pojedynczo podchodzą z prawej lub lewej strony i szepczą do ucha osobie siedzącej na tronie miłe słówko (jesteś piękny, mądry, fajny, masz dużo energii, jesteś wspaniały itp.) Na koniec osoba siedząca na tronie otwiera oczy i mówi o swoich odczuciach.

    11. Elżbieta

      W mojej grupie przedszkolnej, bawię się z dziećmi w zabawę integracyjną ,, Sieć pajączka" z użyciem włóczki. Dzieci siedzą w kole, a nauczyciel trzyma kłębek włóczki z wyciągniętą z niego nitką. Mówi coś miłego jednemu z dzieci i podaje mu włóczkę, Dziecko, podaje włóczkę innemu koledze i również mówi coś miłego. Zabawa trwa dotąd, aż każde dziecko dostanie włóczkę i będzie trzymało za nitkę, w ten sposób powstaje pajęczyna. Pajęczynę można zwinąć, zaczynając od ostatniego dziecka, aż powróci do nauczyciela. Tu także mówimy sobie miłe słowa.

      1. Emilia

        To zabawa na podstawie "Tower of Power" kładzie się klocek na klocku za pomocą zawieszonego haka ( tu butelka). jest tak rewelacyjna, że grają w to zarówno osoby dorosłe (ja ze znajomymi powyżej 20rż) jak i młodsi. Samemu można zrobić różne przeróbki. 😀

         

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *