Zapisz się na darmowy kurs Jak Skutecznie Pracować z Grupą i Klasą

1. Jak być dobrym nauczycielem? [3 punkty]

Porada na początek kursu:
Pomiędzy lekcjami można przechodzić za pomocą przycisków nawigacji pod treścią lekcji (przed komentarzami) lub uruchamiając przegląd kursu trójkącikiem ▶ po lewej stronie lub ikoną w prawym górnym rogu.

Nauczyciel

Dobry nauczyciel to osoba, która dobrze naucza, a żeby dobrze nauczać musimy pamiętać o trzech sprawach…

 

1. Kształtowanie motywacji

Pierwszym wymiarem skuteczności nauczania u dobrego nauczyciela jest skuteczność kształtowania motywacji. Oczywiście mamy pokusę, żeby kształtować tą motywację bazując na motywacji zewnętrznej, czyli systemie kar i nagród, ponieważ na krótką metę taka strategia jest skuteczna. Jednak dobry nauczyciel wie, że na dłuższą metę musi kształtować wśród swoich uczniów motywację wewnętrzną, czyli samo zainteresowanie nauką, wciągnięcie w naukę, pasję odkrywania i poznawania.

Dla budowania motywacji równie ważnym zagadnieniem jest znajomość procesów zachodzących w grupie. Przecież większość z nas, nauczycieli naucza w kontakcie z grupą, a grupa może zarówno negatywnie, jak i pozytywnie wpływać na naszą motywację. Dlatego też nauczyciel nie może uciekać od bycia również wychowawcą, czyli osobą, która kształtuje postawy.

Możemy proponować uczniom super rewelacyjną metodę, ale kiedy nie będą oni mieli motywacji do jej realizacji, w klasie (lub innej grupie uczących się) będą konflikty, brak będzie poczucia bezpieczeństwa, nie będzie zgrania, to niestety nasze wysiłki mogą pójść na marne.

 

2. Znajomość procesów uczenia się

Człowiek uczy się właściwie tylko w jeden sposób: „przyczepiając” nową wiedzę do tego co już wie (jest to ujęcie praktyczne, ponieważ teoretycy mogą podawać nam jeszcze inne sposoby uczenia się, procesy akomodacji i asymilacji itp.). I żeby zrobić to skutecznie najważniejsze jest aktywizowanie jak największej liczby procesów przetwarzania informacji, którymi dysponuje nasz układ poznawczy (potocznie zwany „mózgiem”).

W skrócie skuteczne uczenie to takie, które uruchamia nasze zmysły, emocje, ciało, procesy społeczne, procesy asocjacyjne (skojarzeniowe) – co określane jest jako uruchomienie obydwu półkul mózgowych, ale lepiej ująć to jako uruchomienie całego ludzkiego systemu przetwarzania informacji. I tak naprawdę, nieco mniejsze znaczenie ma indywidulany styl uczenia się uczniów (ujmowany np. w koncepcji inteligencji wielorakich lub dominacji któregoś ze zmysłów w procesie uczenia się), bo i tak najczęściej pracujemy z klasami (grupami), gdzie uczniowie charakteryzują się różnymi stylami, a nawet jeśli jeden określony styl jest u nas dominujący to lepiej stosować mieszankę sposobów uczenia się, która nas nie nudzi i w pełni angażuje.

 

 • Podręcznik - Jak Uczyć SkutecznościWięcej o tym, jak realizować angażującą edukację znajdziesz w tym podręczniku:
  Jak Uczyć Skuteczności

  ZOBACZ PODRĘCZNIK

 

3. Bycie znawcą w swojej dziedzinie

No i oczywiście nauczyciel to ekspert w swojej dziedzinie. Cały czas się uczy i poznaje nową wiedzę, nie zapominając jednocześnie starej, no bo kto zrozumie poezję schyłku XX wieku bez znajomości antyku? albo fizykę kwantową, bez znajomości spostrzeżeń Newtona o spadającym jabłku?

 

Podsumowując:

Dobry nauczyciel to:

Wychowawca -> buduje motywację, dba o grupę
Dydaktyk -> zna sposoby uczenia innych
Ekspert -> ma wiedzę specjalistyczną ze swojej dziedziny

 

Co myślicie? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach.

 


Warsztaty dla klas Ekstremalnie Skuteczna Nauka

 

 

 

230 odpowiedzi do artykułu “1. Jak być dobrym nauczycielem? [3 punkty]

 1. Marek

  Najlepiej robić to co się kocha i kochać to co się robi. Dobry nie znaczy idealny. Nie zaszkodzi optymizm, energia, empatia i profesjonalizm.

 2. Marek

  Dobrze jest robić to co się kocha i kochać to co się robi. Do tego optymizm, energia empatia i profesjonalizm.

 3. anioch

  Dzisiaj odpowiedziałabym na to pytanie tak. Aby być dobrym nauczycielem trzeba samemu lubić swój przedmiot, cieszyć się nim, aktualizować dane ze swojej dyscypliny. Własna motywacja i pozytywne nastawienie odbija się na naszych podopiecznych 🙂

 4. Sylwia Kiejnich

  Dobry nauczyciel, to wulkan energii, pomysłów, dobry przewodnik, oddany swoim uczniom, nie liczący drobiazgowo czasu, mający zasady, konsekwentny wobec siebie i uczniów, dobrze zorganizowany, potrafiący zjednać sobie dzieci, ale również rodziców.

 5. Karolina

  Dobry nauczyciel jest przede wszystkim dobrym człowiekiem dla siebie, otwartym na drugiego człowieka i jego potrzeby. Jest specjalistą w tym co robi i kocha. Potrafi przekazać wiedzę dzieciom, rozbudzić ich zainteresowanie . Ale nauczyciel to również „przyjaciel’” ucznia, dziecka. Można z nim porozmawiać na każdy temat,wysłucha,poradzi, pomoże. Traktuje wszystkich tak samo i z szacunkiem…

  1. Agnieszka

   Dobry nauczyciel , to dobry człowiek, to towarzysz w rozwoju i kształtowaniu młodego człowieka , w jego ścieżce edukacyjnej. Ma pogłos wśród uczniów, ogrom wiedzy i pasji, pobudza uczniów do działania, rozbudza chęć do nabywania wiedzy umiejętności, daje przestrzeń na rozwijanie zdolności i zainteresowań ucznia.

 6. z zawodu nauczyciel, z pasji dydaktyk, z ciągłej konieczności wychowawca

  Zgadzam się z wieloma przedmówcami. W wielości , czasochłonności naszej pracy NIE wolno nam zapominać o własnym odpoczynku, zdrowiu i rodzinie. Tylko równowaga we wszystkich obszarach = dobrostan nauczyciela, przyniesie zadowolenie z efektów pracy. Nie wolno spalić siebie (wypalić jak kto woli) bo wtedy nie będziemy wiarygodni i nie wychowamy, nie wpłyniemy na nikogo w pozytywny sposób. Ekspert, wychowawca, dydaktyk – zgoda, ale tylko wtedy gdy mądrze stawia granice, zachowuje margines bezpieczeństwa, działa z wyczuciem…
  Nie zawsze trzeba się uśmiechać mimo własnych zmartwień, nie uczmy fałszu, ale odwagi w radzeniu sobie z przeszkodami i nie udawajmy, że ich nie ma… nauczyciel to Człowiek, żywa istota, samą pasją i misją się nie wyżywi, ani swojej rodziny… Nauczyciel – wychowawca to osoba z krwi i kości – autentyczna w swoim przekazie…Bez dysonansu między tym co mówi, robi, prezentuje… a potem wymaga (oczekuje) od innych…
  pozdrawiam

 7. Tomek

  „Dobry” nauczyciel:
  • Traktuje ucznia podmiotowo starając się zrozumieć, co ono czuje i myśli.
  • Stymuluje proces wytyczania i osiągania celów, wyzwalając w sobie i innych entuzjazm.
  • Zainteresuje nauką, rozbudzi pasję odkrywania i poznawania.
  • Uruchomi zmysły, emocje, ciało, procesy społeczne, procesy asocjacyjne do lepszego poznania uczniów i ich zdolności, możliwości, postaw.
  • Będzie ekspertem w swojej dziedzinie mający autorytet wśród dzieci, rodziców i nauczycieli.
  • Będzie widział w każdym dziecku wyjątkową osobę i zachęcał do rozwijania indywidualnych talentów i pasji.

 8. Izabela

  „Nauczyciel to ktoś, kto widzi w każdym dziecku wyjątkową osobę i zachęca je do rozwijania jego indywidualnych talentów oraz mocnych stron.”

  B. CAGE

 9. Paula

  Dobry nauczyciel, to każdy, którego nie przytłacza biurokracja towarzysząca temu zawodowi, mimo to zauważa każde dziecko z osobna..nie neguje, nie wyręcza..ale wskazuje drogę. Dobrym nauczycielem jest każdy, kto tu trafił, gdyby nim nie był, nie szukałby przecież dodatkowej wiedzy z własnej inicjatywy.. zatem każdy z nas

 10. Monika

  Dobry nauczyciel to taki, który rozumie swoich uczniów i potrafi zachęcić i zmotywować ich do pracy (działania). Nie ocenia ich zachowania od razu tylko próbuje ich zrozumieć.

 11. Agnieszka

  Dobry nauczyciel to dobry człowiek przede wszystkim. Ktoś kto lubi ludzi, rozmawia i słucha, obserwuje i motywuje, uczy i doradza.

  1. Wiola

   Wspaniale ujęte. Też tak uważam, że musimy być dobrymi ludźmi chcąc nauczać innych. Bo jak można nauczyć kogoś czegoś, czego sami nie mamy w sobie i nie znamy?

 12. Anka

  Dobry nauczyciel, to nauczyciel kochający swoją pracę i mający zdolność akceptacji swoich podopiecznych takimi jakimi są.

 13. Wiesia

  Dobry nauczyciel to wychowawca dydaktyk i ekspert. Rozumie potrzeby swoich uczniów i uwzględnia to w swojej pracy. Potrafi indywidualnie dostosować wymagania metody do możliwości intelektualnych ucznia. Stara się wzmacniać nie tylko motywację wewnętrzną ale także zewnętrzną ucznia. Jest otwarty na uwagi uczniów.

 14. Karina

  Dobry nauczyciel zorganizuje i przeprowadzi młodzież w podróży życia jaką jest obecność w szkole, powodując jednocześnie zachowanie „wspomnień” na długie lata u swoich podopiecznych.

 15. Ilona

  Bycie dobrym nauczycielem to niezwykła sztuka, sztuka tworzenia źródeł wiedzy, nauka ich wykorzystywania i pozyskiwania uwagi i zainteresowania ucznia.

 16. Mirella

  Dobry nauczyciel kocha swoją pracę. Jest otwarty na różne możliwości realizacji danego zadania. Wspiera ucznia na każdym etapie rozwoju.

 17. Magdalena

  Chyba wszystko zostało już napisane
  Uważam, że dobry nauczyciel to ten, który potrafi przekazać wiedzę w sposób dostępny dla swoich uczniów, dostosowany do ich toku rozumowania i poziomu rozwoju. Taki, który nie trzyma się sztywno wytycznych, ale jest elastyczny. Używa rożnych pomocy dydaktycznych (nie tylko książki i podręczniki), potrafi szukać, znajdować, wymyślać (kreatywność) materiały, które będą atrakcyjne dla dzieci (młodzieży) . Ale dobry n-l, to też ten, który rozumie wszystko to, co dzieje się wokół jego „podopiecznego”.

  1. Emila

   Zgadzam się w 100% z powyższą wypowiedzią. Dobry nauczyciel to osoba elastyczna, szybko reagująca na to co się dzieje podczas lekcji, pomysłowa, potrafiąca zmienić metodę, środek dydaktyczny, aby utrzymać motywację wśród uczniów i zachęcić do jeszcze większego wysiłku.

 18. Iwona

  Dobry nauczyciel kocha dzieci, chce i potrafi je uczyć, ale też uczy się od nich. Pozwala dzieciom odkrywać świat i uczy czerpania z tego radości.

 19. Jak być dobrym nauczycielem?

  „Traktuj człowieka według tego, jak wygląda, a uczynisz go gorszym. Ale traktując go według tego, kim mógłby być, naprawdę takim go uczynisz”

  J.W.Goethe

 20. Iwona

  Dobry nauczyciel to taki ktory kocha i rozumie dzieci, potrafi przekazac swoja wiedze. Jest skuteczny w swojej pracy, podchodzi do niej z pasja.

 21. Iwona

  Dobry nauczyciel to taki ktory kocha dzieci, swoja prace. To taki czlowiek ktory potrafi sluchac i byc wysluchany.

 22. Małgorzata

  Dobry nauczyciel to tak, który kocha swoją pracę, który kocha dzieci, który chętnie idzie do pracy, który czuje się spełniony
  Powinien być zawsze uśmiechnięty, mieć posłuch w grupie , wymagający ale również sprawiedliwy w ocenie

 23. Ania

  Dobry nauczyciel, to taka osoba która pracuje z zaangażowaniem, jest otwarty na słuchanie,

  z szacunkiem podchodzi do każdego ucznia. Stawie sobie konkretne cele, sam się uczy.

 24. Bogguś

  Dobry nauczyciel towarzyszy swoim uczniom w przygodzie dkrywania świata. Czasem ich prowadzi, czasem dzie obok, a czasem idzie za nimi i uczy się od nich. I ciągle czerpie radość z relacji z nimi.

 25. Mikrona

  Dobry nauczyciel to dla każdego oznacza co innego.Dla dyrektora co innego,dla rodziców co innego, dla samego nauczyciela co innego, dla społeczeństwa co innego. Tymczasem posiadana wiedza i umiejętność jej przekazania to podstawa.Reszta to dodatki. Wiem, że to wielkie uproszczenie,ale ponieważ wielu rzeczy próbowałam z uczniami i ciągle ulegały zmiany tego co chce góra trzymam się tylko fundamentów,a resztę robię w ramach rozwoju.

 26. Katarzyna

  Dobry nauczyciel bierze pod uwagę, że każdy uczeń jest inny. Traktuje uczniów z szacunkiem i uwzględnia ich indywidualność. Idzie z duchem czasów. Dobiera metody i formy nauczania adekwatne do klasy. Zna sposoby myślenia i uczenia się swoich uczniów, ale zna też swój styl myślenia. Zawsze daje szanse i podkreśla mocne strony dzieci. Ma poczucie humoru.

 27. Justyna

  Dobry nauczyciel to taki, który ma pasję, kocha to co robi, wciąż poszukuje nowych metod. Do każdego ucznia podchodzi indywidualnie, potrafi nawiązać dobry kontakt z dzieckiem i zdobyć jego zaufanie. Zauważa mocne strony ucznia, nie skupia sie wyłącznie na trudnościach.

 28. Karolina

  Według mnie dobry nauczyciel to, ktoś kto oprócz posiadania wiedzy potrafi „dotrzeć” do swoich uczniów. Zna ich, wie jak najlepiej się uczą (i w jakich warunkach).

 29. Magdalena

  Nauczyciel to człowiek orkiestra, jest mentorem, ekspertem, liderem a także drugim rodzicem. Zgadzam się z tym wszystkim co zostało napisane.

  1. Mariola

   Zgadzam się nauczyciel musi umieć motywować, poprzez przekazywanie wiedzy, którą musi posiadać. Co więcej w odpowiedni sposób oddziaływując na grupę. Autorytet, drogowskaz którym jest nauczyciel i jego podejście do przekazywanej wiedzy zaangażuje dzieci.

 30. T

  Zgadzam się z powyższymi komentarzami. Dobry nauczyciel musi mieć charyzmę. Znajomość teorii musi umieć przełożyć na życie w klasie.

 31. Marzena

  Dobry nauczyciel powinien być drogowskazem, wsparciem i pomocą dla młodego człowieka. Nauczanie powinno być jego pasją. Musi rozwijać ciekawość uczniów, skutecznie motywować i być kreatywnym.

 32. Joanna

  Nauczyciel to osoba ktora jest otwarta na słuchanie i na problemy uczniów. Potrafi sie postawić na miejscu ucznia i go zeozumiec. Jednoczesnie donierajac takie metody pracy, ktore wzbudzą ciekawość uczniów i sprawią że zainteresująsię oni poszerzeniem wiedzy na dany temat.

 33. Angelika

  Nauczyciel powinien podchodzić z pasją do swojej pracy. Moim zdaniem powinien nie tylko podawać swoim uczniom sucha teorie, ale przede wszystkim zaciekawić swoich podopiecznych. Grunt to być kreatywnym i być pełnym pomysłów . W dobie dzisiejszej technologi i dostępu do różnych materiałów można przygotować naprawdę fajne zajęcia dostosowane do danej grupy wiekowej i możliwości dzieci. Przy takiej pracy dobrze mogą się bawić zarówno dzieci jak i sam nauczyciel.

 34. Katarzyna

  Nie do końca zgadzam się z nauczycielem ekspertem. Oczywiście, że należy się szkolić, zdobywać nową wiedzę, ale… jestem nauczycielem edukacji wczesnoszkolnej- tym samym uczę wszystkiego! Uczę także moje dzieciaki, że nie ma ludzi wszechwiedzących. Każdy ma prawo do błędu- nawet ja nauczyciel mogę się pomylić (choćby przejęzyczyć). Nie ma możliwości w obecnych czasach znać choćby wszystkich zwierzęta żyjących na świecie. A akurat zwierzęta to temat bardzo bliski dzieciakom. Ale pokazując, że ja nie wiem uczę akceptacji innego człowieka. Dopytuje, obiecuję, że się dowiem i znajdę odpowiedź na pytanie na które nie umiem odpowiedzieć, zachęcam uczniów do poszukiwania odpowiedzi. Moim zdaniem to też cecha dobrego nauczyciela. Pokazanie siebie jako zwykłego człowieka 🙂

 35. Jolanta

  3 elementy składowe wymienione w artykule są nieodzowne w charakterystyce dobrego nauczyciela.

 36. Iwona

  Dobry nauczycieli to ten, który nie przestaje nigdy się uczyć … od swoich uczniów. Dla mnie każda lekcja to nowe wyzwanie, po którym jestem bogatsza w nowe doświadczenia. Mam nadzieję, że dla moich uczniów jest podobnie.

 37. Ola

  Nauczyciel powinien wiedzieć po co przychodzi na lekcję i stawiać sobie cele, które będzie realizować w pracy z uczniami.

 38. Jolanta

  Dobry nauczyciel motywuje, kształtuje postawy, aktywizuje procesy przetwarzania informacji i sam ciągle się uczy.

 39. J

  Dobry nauczyciel motywuje, kształtuje postawy, aktywizuje procesy przetwarzania informacji, sam się ciągle uczy.

 40. Marek

  Dostajesz to co dajesz. Jeśli chcesz by spotykało cię dobro – zainwestuj. Pierwszy krok należy do nauczyciela. Miałem w życiu szczęście bo trafiałem na każdym etapie życia na dobrych nauczycieli.Zadawali pytania, które otwierały kolejne drzwi mojej wyobraźni. Nie pouczali, stwarzali sytuacje do poszukiwania rozwiązań, argumentowania i polemiki. Nauczyłem się od tych ludzi bardzo wiele. W pracy wychowawczej wykorzystuję to doświadczenie mądrości, życzliwości i szacunku, którego doznałem. Daję to co otrzymałem…

 41. Marzena

  Dobry nauczyciel to człowiek, który pracuje z zaangażowaniem. Oddaje się swojej pracy i umie przekazać wiedzę w sposób interesujący.

 42. Daria

  Dobry nauczyciel to osoba, która swoją energia i zaangażowaniem potrafi zainspirować i zachęcić uczniów do wglebiania się w dany temat. Dobry nauczyciel jest przygotowany do lekcji i podąża za uczniem, który jest najważniejszy w procesie edukacji. Dodatkowo jest przyjacielem i autorytetem do naśladowania.

 43. Marta

  Dobry Nauczyciel to taka osoba, która skutecznie potrafi zmotywować uczniów do nauki, ale również zachęcić do zajęć. Powinien być empatyczna osoba i współpracować z uczniami na każdym kroku, wspierać w rozwijaniu zainteresowań i umiejętności. W swojej pracy powinien wykorzystywać nowe metody i środki, jak również ich poszukiwać, by uczniowie z chęcią brali aktywny udział.

 44. Ania

  Dobry nauczyciel= dobry człowiek…Taki, który pracuje z pasją, lubi dzieci i młodzież…Charyzmatyczny…Taki, z którym uczniowie chętnie zostają po lekcji i kontynuują rozmowę, mimo tego, że jest wymagający…Taki, który zauważa problemy i sukcesy swoich wychowanków…

 45. Magda

  Dobry nauczyciel potrafi dostrzec w uczniu drugiego człowieka z jego problemami i bagażem doświadczeń. W swoich działaniach powinien być konsekwentny i sprawiedliwy, ale nie powinien zapominać o dyscyplinie. Z mojego doświadczenia wynika, że szanuje się nauczyciela, który naucza z pasją i tego wszystkim życzę.

 46. Jo

  Nauczyciel to osoba szukająca cały czas nowych rozwiązań, metod i form przeprowadzenia lekcji i zapewnienia uczniom ciekawych zajęć nie tylko na zajęciach dydaktycznych (45 minut) ale również poza nimi.

 47. ewulka

  O multi-specjalnościach nauczyciela chyba już wszyscy uczący dobrze wiedzą, ale na co dzień o tym zapominamy. Dopiero bilans dnia pozwala uzmysłowić sobie, ile razy byliśmy w dany dzień nauczycielem, terapeutą, rodzicem, przyjacielem, diagnostą, psychologiem, lekarzem, powiernikiem itd. Dobry nauczyciel to piękny ale bardzo wymagający od nas samych zawód, gdzie chyba niemożliwym jest wyjść i po prostu zamknąć za sobą dzień pracy…

 48. Ola

  Dobry nauczyciel:
  – rozbudza zainteresowanie uczniów, a nie tylko naucza (przekazuje wiadomości)
  – wspiera uczniów w różnych sytuacjach, nie tylko związanych z danym przedmiotem, którego naucza
  – widzi uczniów, jako jednostkę, a nie tylko całą grupę/klasę

 49. Ewa

  Dobry nauczyciel, podchodzi do swojej pracy z pasją. Szanuje młode istoty z ktorymi pracuje, chce dzieci zarazić swoją pasją, wyrobić w nich chęć poszukiwania i zdobywania.
  D. nauczyciel słucha i stara się zrozumieć wszystkie dzieci, szczególnie te z problemami.

 50. Paulina

  Nauczyciel … to jedna z najbardziej wyjątkowych postaci na całym świecie, bo któż inny mógłby każdego dnia ofiarowywać to, co w nim najlepszego, cudzym dzieciom?

 51. Marta

  Nauczyciel to osoba z wielką pasją, zaangażowana w to co robi, szukająca nowych ciekawych form przekazywania swojej wiedzy w ciekawy dla wychowanków sposób. Dobrego nauczyciela cechuje empatia, otwartość, życzliwość, ciekawość świata.

 52. Ania S.

  Dobry nauczyciel zna swoich uczniów, ich możliwości i ograniczenia. Zawsze wspiera i zachęca do wysiłku, chwali choćby najmniejsze osiągnięcia. Jest empatyczny, godny zaufania i naśladowania. Tryska energią i dobrym humorem.
  Dobry nauczyciel chętnie poszerza swoje horyzonty. To pasjonat.

 53. Aguś

  Tą pasję i chęć pokazywania świata bardzo często niszczą roszczeniowi rodzice i biurokracja. A ta przeciążona podstawa programowa….

 54. Iwona

  Dobry nauczyciel to taki, który zna swoich uczniów i dostrzega ich potrzeby oraz dba o dobrą atmosferę podczas zajęć.

 55. Ania

  Dobry nauczyciel to przede wszystkim człowiek z powołaniem, który z ogromną pasją, życzliwością i serdecznością wypełnia swoje zadania kształtując młode umysły.

 56. asia

  Dobry nauczyciel jest osobą z pasją, która nie tylko potrafi przekazać wiedzę swoim uczniom ale jest w stanie rozbudzić ich ciekawość do tego stopnia,by ją samodzielnie rozszerzali. To
  także ten, który nawet w przeciętnym uczniu widzi potencjał i ogrom możliwość, jakich nikt inny dotąd nie dostrzegł. Rozumie potrzeby dzieci a nie tylko wymaga.

 57. Emi

  Nauczyciel z pasja to osoba, ktora wstaje z usmiechem i pedzi aby spotkac sie z dzieciakami przekazac im wiedze zainteresowac a na koniec uslyszec WOW Tego zycze sobie,kolega, kolezanka …

 58. Renata

  nauczyciel do osoba z pasją, która się wciąż doskonali by wzbogacać swoją na pewno już olbrzymią wiedzę, by sprostać wymaganiom współczesnego świata i odczuwać satysfakcję, gdy dziecko bogate w wiedzę i pewne swoich możliwości dalej chce rozwijać swoje skrzydła

 59. Basia

  Dobry nauczyciel to ekspert i pasjonat, ktory potrafi rozbudzić  u uczniów zainteresowania przedmiotem.Nauczyciel,który uczy przez działanie.

  1. Dorota

   W pełni się zgadzam. Takim nauczycielem staram się być choć, w dzisiejszych czasach nie jest to łatwe. Trzeba iść z duchem czasu, podążać za wszystkimi nowościami, uczyć się razem z uczniami, pozwolić im uczyć nas – szczególnie gdy ścierają się różnice pokoleniowe.

 60. Lina_CarolinaXXX

  DOBRY NAUCZYCIEL to osoba, która jest uśmiechnięta, cierpliwa, pomocna, konsekwentna. To osoba, która buduje fundamenty z dziećmi i dla dzieci, jednocześnie jest aniołem, który pozwala działać samodzielnie, a w razie potrzeby ochroni… Pomaga w pierwszych latach dostrzegać piękno otoczenia oraz uczy wartości, które w dzisiejszych czasach są tak często zapominane. 

  1. Ela

   Absolutnie zgadzam się z przedmówczynią, mam nadzieję, że właśnie takim nauczycielem jestem w oczach swoich podopiecznych. W każdym razie bardzo staram się takim być.

 61. Angela

  Dobry nauczyciel to osoba przekształacająca swoją pracę w pasję. Bycie nauczycielem to nie tylko nauczanie, ale także wspieranie, motywowanie, pomoc i przede wszystkim zrozumienie, że każde dziecko, człowiek jest jednyną indywidualną i niepowtarzalną istotą 🙂 

  1. Sylwia

   Dobry nauczyciel to osoba z pasją, zaangażowana, kreatywna, spokojna..

   Nauczyciel to POWOŁANIE a nie zawód.

   1. Paulina

    Bycie nauczycielem to powinna być pasja, satysfakcja z własnej pracy. Uśmiechnięty,szczęśliwy nauczyciel, który przychodzi z chęcią do pracy to również aktywne, uśmiechnięte dzieci.

 62. Marysia

  Dobry nauczyciel potrafi zaintersować swoich uczniów, obudzić w nich zaintersowania, pasje, przekazywać wiedzę w sposób jasny i interesujący 🙂

 63. Kamila

  Dobry nauczyciel jest jak lider, który odwracając się za siebie widzi tłum, który chce za nim podążać. Dobry nauczyciel to osoba, która w określonej grupie uczniów stymuluje proces wytyczania i osiągania celów, wyzwalając w sobie i innych entuzjazm oraz zdolności i najlepsze cechy charakteru. To co w szkole powinno być dziś najważniejsze, to nie budowanie i utrwalanie szkoły transmisyjnej, ale tworzenie w niej przyjaznego środowiska uczenia się od siebie nawzajem.

 64. Ania

  „Przeciętny nauczyciel mówi. Dobry nauczyciel wyjaśnia. Lepszy nauczyciel demonstruje. Wspaniały nauczyciel INSPIRUJE!” William Arthur Ward

  Najwspanialsi nauczyciele, którzy mnie uczyli i wychowywali to Ci, którzy potrafili inspirować mnie do własnych poszukiwań. W swojej pracy z dziećmi staram się podążać za tym wzorcem poprzez rozbudzanie w dzieciach ciekawość i pozwalanie im podążać własną ścieżką prowadzącą do wiedzy i nowych umiejętności. Każdy człowiek ma jakiś talent, a wspaniały nauczyciel potrafi go odkryć.

  Życzę Wam drodzy nauczyciele, aby Wasi uczniowie mogli kiedyś o Was powiedzieć- TO BYŁ WSPANIAŁY NAUCZYCIEL!

 65. Ewa

  W dzisiejszych czasach nauczyciel powinien iść z duchem czaów. Niezbędna jest cierpliwość, wyrozumiałość, zrozumienie przeszłości, teraźniejszości oraz otwartość na przyszłość.
  Nauczyciel musi pracować z pasją, wówczas budzi w uczniach chęć zdobywania wiedzy i umiejętności.

 66. Edyta

  Dobry nauczyciel to osoba która potrafi prowadzić dzieci
  -przez nauki które są im nie znane
  – uczy odkrywać
  – samodzielności
  -pomocy na grupie
  -akceptacji
  -systemtyczności
  -uczy pokonywać przeszkody
  -rozwija w nich pasje
  -motywuje
  -wspiera po przez działanie
  Dobry nauczyciel powinien charakteryzować się cierpliwością, zaangażowaniem, kreatywnością , odpowiedzialnością za tą grupę, powinna być to osoba sympatyczna i pomocna. Ważne by ten nauczyciel był szanowany na grupie przez swoich wychowanków

 67. Marta

  Dobry nauczyciel to taki, który potrafi obudzić i utrzymać w uczniach motywację wewnętrzną do nauki. Po drugie, poprzez stosowane przez siebie metody nauczania pomagają oni swoim uczniom osiągać sukcesy.Podstawą dobre nauczania jest:
  1. Relacja– aby nauczanie było efektywne musi opierać się na relacji. Wybitni nauczyciele wiedzą, że aby pomóc dziecku rozwijać potencjał muszą najpierw nawiązać z nim prawdziwą relacj.
  2. Perspektywa ucznia– wybitni nauczyciele starają się patrzeć na świat oczami ucznia.
  3. Wiara w ucznia– nauczyciele, którzy osiągają najlepsze rezultaty wierzą w swoich uczniów, nawet kiedy inni spisali ich na straty. Dzięki temuuczeń sam zaczyna w siebie wierzyć, co motywuje go do pracy i nauki.
  4. Pozytywna atmosfera dla osiągnięcia sukcesu– wybitni nauczyciele intuicyjnie czują, że najważniejsza jest relacja oparta na zaufaniu i bezpieczeństwie pomiędzy uczniem i nauczycielem. Najlepsi pedagodzy wiedzą, że jedną z najgorszych rzeczy, jaka może spotkać ucznia  to poczucie zagrożenia i lęk przed zanegowaniem go jako kompetentnej osoby.

 68. Aga

  Trudno dzisiaj o dobrego nauczyciela, ktory ma cierpliwosc. Wydawac mogloby sie ze to bardzo latwy zawod, dlatego tak wiele oaob wybiera pedagogike, jednak rzeczywistosc jest inna. Nauczyciel to pasja, nauczyciel to radosc, nauczyciel to wszystko.

 69. Monika

  Dobry nauczyciel to taki, który lubi dzieci i swoją pracę. To osoba cierpliwa, sprawiedliwa i przede wszystkim konsekwentna w postępowaniu a także kreatywna i umiejąca w ciekawy sposób przekazać wiedzę. To wzór do naśladowania.

 70. Izabela W.

  Dobry nauczyciel inspiruje do działania, wierzy w możliwości swoich uczniów i szanuje ich. Ta praca uczy pokory. Każdego dnia mamy możliwość dowiedzieć się czegoś nowego o sobie samym jak i o naszych wychowankach. Daje satysfakcję, a przede wszystkim jest jedną z najpiękniejszych form pracy z drugim człowiekiem (małym czy dużym) 🙂

 71. Katarzyna

  W dzisiejszych czasach ciężko jest zachęcić młodzież do nauki, zmotywować do pracy, a zrobieniu czegoś więcej można pomarzyć. U mnie sprawdziło wdrożenie nowych technologii z wykorzystaniem telefonów czy też interaktywnej tablicy, pracy w grupach czy parach, realizacja projektów. Preferuję pracę, gdzie uczniowie muszą się zaangażować całym sobą. Uwzględniam też tak zwane gorsze dni, gdzie robię luźniejszą lekcję, a jak ciśnienie za oknem spada, albo lekcja jest na samym końcu to i trochę ruchu dla zabawy. No i poczucie humoru- nieodzowny element moich lekcji 🙂

 72. Danuta Serowiecka

  Dobry nauczyciel szanuje swoich uczniów. Zawsze uważnie słucha tego, co do niego mówią. Jest obiektywny w każdej sprawie. Potrafi przyznać się do błędów i porażek. No i nie narzeka na trudności, bo ta praca to jego PASJA i POWOŁANIE

 73. Ania

  Nauczyciel:

  To ,,drogowskaz” dający wybór.
  To mentor i tutor.
  To specjalista i przyjaciel.
  To wieczny poszukiwacz.
  To czarodziej, wróżka i jasnowidz.
  To mediator.
  To przepełniony pasją entuzjasta dzieci i nauki.
  To człowiek renesansu 🙂

  Można by tak długo….

 74. Sylwia

  Dobry nauczyciel musi miec powołanie. Powinien umieć zaszczepić w dzieciach chęć do nauki,do odkrywania siebie.swoich talentów,zainteresowań,często ukrytych. Przede wszystkim musi być empatyczny i obiektywny,tworzyć dobrą atmosferę .Dla nauczyciela z pasją nie jest to trudne zadanie lecz sprawa oczywista.

 75. Mariola

  Dobry Nauczyciel podejmując decyzje w nauczaniu powinien bazować na swojej wiedzy, doświadczeniu, a także na etapie rozwoju swoich wychowanków, ich sytuacji (ich potrzeby, zainteresowania, osobowość, problemy). Powinien analizować swój każdy krok i służyć pomocą nie tylko dydaktyczną, ale również wychowawczą. Nauczyciel, który ma na celu dobro młodego człowieka znajdzie zawsze dobre rozwiązanie zmierzające do właściwej motywacji młodego pokolenia: dobór ciekawych metod, wspólne podejmowanie decyzji z uczniami w wyznaczonych obszarach, współpraca.

 76. Beata

  Dobry nauczyciel to taki, który robi to z pasją.Dobry nauczyciel powinien być cierpliwy i wyrozumiały, ale wymagający…również od siebie. Nauczyciel powinien być nienagannym przykładem zastosowania w życiu tego, co przekazuje uczniom.

 77. Anna

  Dobry nauczyciel przede wszystkim potrafi skutecznie przekazać wiedzę oraz posiada umiejętność zaciekawienia tematem, a swoją postawą inspiruje uczniów do dalszej nauki.

 78. asia

  dobry nauczyciel to taki ktory kocha swoja pracę, potrafi prowadzic lekcje w sposob nie oczywisty, zaciekawia i sprawia ze uczen wychodzac z lekcji nie moze doczekac sie kolejnej. to taki ktory jest autorytetem.

 79. Magdalena

  Dobry nauczyciel to przede wszystkim partner, przewodnik, który powinien wskazywać nie tylko co się uczyć, ale także jak i po co.

 80. Sabina

  Trudno jest być dobrym nauczycielem, bo jesteśmy tylko ludźmi i mamy swoje humorki, kłopoty ze zdrowiem, kłopoty rodzinne itp.
  Ja staram się nawiązać kontakt z grupą nie zawsze ni się to udaje, czasami uczniowie to wykorzystują, ale i tak nie będę belfrem zasadniczym gdzie dzieci mają siedzieć w ławkach równiutko i podnosić rączkę do odpowiedzi a ja jako ten guru udzielam głosu. Moja Pani Dyrektor ciągle mi powtarza, że źle prowadzę lekcji bo klasa jest głośno??!!
  Czyli ten nauczyciel jest często między młotem i kowadłem 🙂

  1. markana

   Mam koleżankę, w pracy która ma taką samą filozofię. też jej dyrekcja zwraca uwagę na hałas na zajęciach, ona to przyjmuje ze stoickim spokojem mówi że będzie się starać poprawić sytuację i próbuje z różnym skutkiem. ale to właśnie z Nią na przerwach najwięcej uczniów rozmawia. nie da się być dobrym dla uczniów życzliwym i powiedzmy „koleżeńskim” a jednocześnie wymagającym i surowym. najważniejsze aby być w zgodzie z własną filozofią. życzę powodzenia i dalszych sukcesów.

 81. Monika

  Dobry nauczyciel to taki, który robi to z pasją. Z pasją do zawodu jak i również do uczniów. Dobry nauczyciel powinien być cierpliwy, wyrozumiały, który angażuje się w swoją pracę.

 82. dorota

  Pamietać też należy o tym aby lekcje były atrakcyjne dla dzieciaków. Wtedy dłużej pamiętają…. i o to chodzi. Aby jak najwięcej wyniosły z każdej lekcji.

 83. english

  Nauczyciel powinien mieć pasję, współczucie, zrozumienie i ciepło w sobie. Powinien umieć zarażać zainteresowaniem i w razie potrzeby odsunąć się w cień, aby dac dzieciom swobodę, a być tylko przewodnikiem dla nich.

 84. Kamila

  Dobry nauczyciel to nauczyciel z pasją, wymagający, z poczuciem humoru. To nauczyciel idący z duchem czasu. Umiejący uczyć się od swoich uczniów. 

 85. Paulina

  Ktoś, kto generalnie lubi dzieci, stara się każde z nich poznać, dostosowuje się do ich możliwości.

 86. Paulina

  Ludzki człowiek, który nie przeszkadza w rozwoju, stara się poznać dziecko i dostosowuje się do jego możliwości.

 87. Grzegorz

  Dzień dobry

  Nie wiem, co to znaczy "dobry nauczyciel". Określenie "dobry" jest bardzo wieloznacznym terminem, używane jest w wielu różnorodnych sytuacjach i opisuje krańcowo różne zdarzenia, osoby sytuacje czy zachowania. Dodatowo różnie jest określane w różnych grupach społecznych, przez osoby zróżnocowane wiekowo czy płciowo.
  Moim zdaniem – "dobry" nauczyciel to przede wszystkim uczeń i nauczyciel samego siebie, poszukujący wiedzy, nowych rozwiązań badacz rzeczywistości z "otwartym umysłem"; osoba posiadająca ciekawość społeczną i osobistą, znający swoje możiwości i równocześnie ograniczenia, posiadający anatomiczną osobowość, która pozwala pozostać mu przy włąsnych poglądach i postawach kształtując jednocześnie młode osoby. Powinien też, by mógł realizować siebie i swój rozwój osobisty, osobowy i zawdowy mieć włąściwe uposażenie za realizowaną pracę. To pomogłoby podnosić poziom tego, że jest "dobry" na wyższy pułap. I – może – mogłoby pociągnąć młodych ludzi do własnego rozwoju – podtrzymując motywację do działąnia i uczenia się.

  Tylko, czy dla wszystkich byłby wtedy "dobry"?

 88. Wioletta

  Dobry Pedagog nie tylko zna podstawy nauczania i wychowania dzieci, ale zgodnie ze swoimi predyspozycjami wewnętrznymi lubi pracować z dziećmi, cieszyć się z ich sukcesów oraz cały czas poszukiwać nowej wiedzy oraz umiejętności do dalszej pracy.

 89. Kamila

  Dobry nauczyciel powinien wyzwalać motywacje wśród swoich podopiecznych do podejmowania przez nich działań, które mają wpływać na ich rozwój. Zadaniem jego jest rozwijanie kreatywności. Nauczyciel jest również wychowawcą, który wpływa na rozwój emocjonalny uczniów oprócz tego, ze ich naucza również wychowuję. Uczy postepować etycznie, pokazuje co jest dobre a co złe. Powinien być pewnym swojej wiedzy oraz wykorzystywać różnego rodzaju metody podczas naucznia.  Najważniejsze żeby nauczyciel  nie traktował swojej pracy jako obowiązku, jego prac powinna być dla niego przyjemnością.

 90. Aleksandras

  Dobry nauczyciel to osoba, która potrafii zarazić uczniów swoją pasją 🙂

  Osoba wszechstronna i potrafiąca się dostosować do uczniów w różnym wieku, a także potrafiąca ich zintegrawać.

  Niestety coraz mniej nauczycieli, którzy zachęcają swoich uczniów po poszerzania wiedzy, zamiast ich do niej zniechęcać.

 91. Wiolka

  Zgodze sie z Tobą,ze nauczyciel musi to cos czuć,bo inaczej szkoła na tym straci.znam osoby,które tylko po to sa w szkole,zeby mniejsze skladki w swojej działalności gosp. Placic.a to nie na tym polega,my mamy misje,i nie poddawajmy sie.

 92. pepitka

  dobry nauczyciel to przede wszystkim nauczyciel z powołania, który lubi swoją pracę i dzieci; to osoba, która osiąga określony przez siebie cel w pracy z uczniem; to osoba, która umie słuchać oraz wskazywać uczniom drogę do skutecznej nauki-wskazuje uczniom co robią dobrze, a nad czym muszą jeszcze popracować

 93. Gosia

  Dobry nauczyciel to pasjonat swojej dziedziny, taki którego zapal do przekazywania wiedzy przewyższa zapal do udawadniania uczniom że nic nie umieją.

 94. Ewa

  Mam wrażenie, że mimo coraz większego doświadczenia, coraz trudniej mi dotrzeć do uczniów. Codzi nie tylko o sprawy dydaktyczne, ale też wychowawcze. Dlatego każda pomoc w dotarciu do uczniów jest dla mnie cenna.

 95. Monika

  Dobry nauczyciel lubi swoją pracę , ma wielkie serce i świetnie się bawi ze swoimi podopiecznymi . gra z nimi , tańczy ,śpiewa ucząc w formie zabawy .Wedza ,którą im przekazujemy jedst odpowiednia do ich wieku i możliwości. Staramy się być wszechstronny , uzbrojony w cierpliwość i podchodzić do dziecka indywidualnie .

   

 96. Katarzyna

  Praca auczyciela to powołannie, żeby być dobrym nauczycielem, trzeba być również przyjacielem każdego z tych młodych ludzi z którymi przychodzi nam pracować. Oprócz wiedzy którą mamy uczniom przekazać , trzeba zarazić ich również pasją do odkrywania tego co nowe, ciekawością świata, pomysłowością, pobudzać ich kreatywność. Zrozumienie potrzeb, nierzadko problemów naszych uczniów, zauważenie ich pasji, predyspozycji pozwala nam na indywidualne podejście do każdego z nich. Dobry nauczyciel potrafi dostrzec tę przysłowiową iskierkę w oku ucznia, ale też czasami bezsilność i rezygnację. potrafi szybko zareagować w odpowiednim momencie, nie zniechęca, nie przeraża ucznia, ale motywuje do działania i docenia każdy jego postęp – nawet ten najmniejszy.

 97. Aga

  Dobry nauczyciel to taki, który motywuje, dodaje skrzydeł i pomaga w ciekawy, interesujący sposób zobaczyć piękno otaczającego świata. Jest takim "dobrym duchem", który prowadzi, podpowiada i wzbudza ciekawość.

 98. Magdalena

  Nauczyciel powinien inspirować do poszukiwań, odkrywania… służyć pomocą w zdobyciu wiedzy, nie tylko ją przekazywać.

 99. Anna Krawczuk

  Dobry nauczyciel to taki który naucza z pasją, z pasją do wiedzy, którą posiada, ale i z pasją do uczniów, których naucza i wychowuje. Jeżeli nie ma w nauczycielu zamiłowania do zawodu który wykonuje, na pewno nie można o nim powiedzieć, że jest dobrym nauczycielem.

 100. Dorota

  Moim zdaniem dobry nauczyciel to taki, który lubi swoją pracę i każdego ucznia traktuje z szacunkiem. Dobry nauczyciel stara się traktować Rodziców swoich uczniów jako partnerów procesu edukacyjnego, choć, nie jest to łatwe w dzisiejszych czasach.

 101. Marzena

  aby byc dobrym nauczycielem trzeba miec odpowiednie cechy charakteru.Traktować wychowanków jak partnerów,znać ich potrzeby,sytuację życiową. Powinien umieć stworzyć swoistą organizację pracy.Wskazywać drogę rozwoju dziecka,Umożliwić mu rozwijanie swoich zainteresowań,talentów itp.Sam powinien ciągle poszerzać swoją wiedzę,umiejętności.

 102. Beata

  Dobry nauczyciel? Teorie są piękne ale jak jest naprawdę? Wokół siebie spotykam ciągle narzekających  nauczycieli … a to uczniowie są niedobrzy, a to trzeba opracowywać i wypełeniać ciągle nowe papiery, a to nie ma czasu dla własnych dzieci bo trzeba siedzieć w szkole i wypracowywać dodatkowe godziny, a w domu przygotowywać się albo ciągle doszkalać. Któż to dobry nauczyciel….? Jaki powinien być a w wiekszości z jakimi my sie spotykamy lub sami jesteśmy?

  1. gosia1968

   W dobie "płodzenia " kolejnych papierów my po prostu nie mamy czasu, aby być nauczycielami z pasją

 103. Kasia

  Jako nauczyciele czasami zapominamy, że także musimy się stale uczyć i podnosić kwalifikacje i kompetencje.

 104. Monika

  Wydaje mi się, że ogromną motywacją dla uczniów są wyniki egzaminów zewnętrznych i przyszłość. Zwłaszcza widac to w klasach maturalnych.

 105. Agata

  Praca nauczyciela to rodzaj misji. Chcemy przekazać młodemu człowiekowi swoją wiedzę, pokazać jak ją wykorzystać w codziennym życiu. Trzeba dotrzeć do młodego człowiek, zaciekawić go. Można to zrobić tylko wtedy kiedy rozumie się potrzeby drugiego człowieka i stale nadąża za współczesnym światem.

 106. Asia

  Ważne tez , by dobry nauczyciel co jakiś czas poddwał się autorefleksji i próbował spojrzec na sytuację z perspektywy ucznia, a czasem także rodzica. Nie oceniał z góry , nie etykietował, był otwarty…i emptyczny:)

 107. ALICJA

  Dobry nauczyciel to ten,  który ciągle doskonali swoją wiedzę, wzbogaca swój warsztat pracy i potrafi swoją postawą zainteresować uczniów do poszerzania swojej wiedzy.

 108. Paweł

  Nauczyciel, który jest ekspertem. To bardzo dobra sugestia. Bycie biegłym w swojej dziedzinie, co oznacza także aktualizowanie zasobów swojej wiedzy jest bowiem gwarantem komfortu nauczania. Jestem na bieżąco, wiem, że wiem, więc nie obawiam się prowadzić zajęć. Z trzech przedstawionych elementów "dobrego nauczyciela" ten podkreśliłbym na pierwszym miejscu. 

 109. Anna

  Dobry nauczyciel potrafi zainteresować dziecko, wykazuje się dużą pomysłowością i kreatywnością. Ma indywidualne podejście do każdego ucznia. Docenia każdy postęp dziecka- nawet ten najmniejszy.

 110. Renata

  Dobry nauczyciel to nauczyciel z pasją. Który kocha to co robi… I umie przekazać swoją wiedzę w różnych dziedzinach a w szczególności kocha dzieci.

  1. wiolinka

   Pasja to podstawa w naszej pracy … nie można być dobrym nauczycielem z przypadku bo nie mamy pomysłuna życie 

 111. Karolina Bralewska

  Dobry nauczyciel? Któż to taki? Bardzo trudno o jednoznaczną definicję, bowiem zależy to od tego, kto ją tworzy. W moim przekonaniu nauczyciel powinien łączyć w sobie wiele cech, o których Państwo wspominacie – ekspert, dydaktyk, przyjaciel, sędzia, negocjator…można tak wymieniać bez końca. Ale uczeń być może patrzy na tę sprawę inaczej. Może dla niego dobry nauczyciel to taki, który poszuka z nim zaginionego worka z butami, poratuje chusteczką higieniczną, uśmiechnie się, kiedy humor nie dopisuje. Nauczyciel to przede wszystkim człowiek ulepiony z tej samej gliny co uczeń. Kiedy przyszłam do szkoły z okrutnym bólem głowy, wytłumaczyłam uczniom, że źle się czuję i trudno mi prowadzić lekcję. Uszanowali to i cichutko pracowali w grupach. Więc jeśli uczeń mówi mi, że boli go brzuch, ktoś sprawił mu przykrość i trudno skupić mu się na lekcji, szanuję to. Dobrym nauczyciel to przede wszystkim dobry człowiek.

 112. Roberto

  Dobrego nauczyciela można rozpoznać po tym, jak po 45 minutach jego lekcji słyszy się: jak to już koniec? tak szybko? szkoda, że mamy dzisiaj tylko jedną godzinę… 🙂

 113. MagdaD

  Dobry nauczyciel jest ekspertem w swojej dziedzinie. Chce i potrafi cierpliwie wiedzę przekazywać uczniom. Pomaga uczniom odkrywać ich talenty i motywuje do rozwijania ich.

 114. Anita

  Dobry nauczyciel musi przede wszystkim lubić swoją pracę i uczniów, angażować sie w proces nauczania, pokazywać drogę dochodzenia do wiedzy, a nie sposób dawania gotowych rozwiazań.

  1. Hanna

   Dobry nauczyciel wszystkich uczniów traktuje tak samo. W każdym potrafi odkryć dobro. Nie krytykuje, nie wyśmiewa – zawsze wspiera i rozumie. To ktoś, kto lubi to co robi – bo z niewolnika nie ma pracownika.

 115. Ela

  dobry nauczyciel:

  1. każdy uczeń jest dla niego ważny, zna go

  2. Wie, w jaki sposób powiedzieć, aby ucznia zainteresować

  3. Zna się na rzeczy, wie co mówi

 116. Maja

  Dobry nauczyciel to ekspert w danej dziedzinie, świetny dydaktyk znający różnorodne metody, a przede wszystkim wychowawca, który potrafi budzić w uczniu wewnętrzną motywację do nauki. 

 117. Maja

  Dobry nauczyciel to ekspert w nauczanej dziedzinie, świetny dydaktyk, a przede wszystkim wychowawca, który wie, jak ważna w przyswajaniu wiedzy jest motywacja wewnętrzna. 

 118. Agnieszka

  Dobry nauczyciel powinien być przedewszystkim pasjonatem w swojej dziedzinie, potrafiący "zarazić" swoją pasją uczniów

 119. Dorota

  Dobry nauczyciel nie do końca musi rozumieć swoich uczniów, ale musi ich lubić. Ważne jest, aby był zaangażowany emocjonalnie, dzieciaki mają czuć, że nauczycielowi na nich zależy. Oczywiściw – ma być mistrzem w swojej dziedzinie, ale ma by też przygotowany na to, że "uczeń przerasta mistrza" w pewnych dziedzinach i wykorzystać to w swojej pracy (trzecioklasista uczyl mnie i kolegów z klasy gry w szachy – z sukcesami;-)

 120. Paulina Paleczna-Brzuska

  Nauczyciel powinien być przewodnikiem, powinien inspirować, wskazywać i zachęcać do samodzielnej pracy nad sobą poprzez kształtowanie motywacji. Pożądana jest cierpliwość, sprawiedliwość, obiektywizm, konsekwencja. Trzeba to lubić. Szukać nowych, ciekawych rozwiązań, interesować się tym, co dzieje się wokół, pielęgnować wartości i być szczerym. Dzieciaki wyczują każdą pozę i fałsz. A kiedy włoży się serducho w swoją pracę, dzieciaki odwdzięczą się tym samym. 

 121. Bożena

  Nauczyciel nie stoi w miejscu tylko ciągle się zmienia, zmienia też wychowanków, których mu powierzono, daje im impulsy. Wciąż poszukuje, nadąża i jest kreatywny. Ma codziennie nowe wyzwania i szuka rozwiązań. 

   

 122. Asia

  Dobry nauczyciel to przyjaciel ucznia, widzący w nim potencjał i umiejący go wykorzystać.  To osoba która potrafi obudzić wsród swoich podopiecznych zainteresowanie swoim przedmiotem (lub/i otaczającym ich światem), przez własną postawę, zaangażowanie i pasję.

  Myslę także, że to osoba, która sama potrafi "uczyć" sie od swoich uczniów. Ewaluować sposoby uczenia, adaptować je do potrzeb. 

 123. Ewa B

  Dobry nauczyciel widzi potencjał w każdym dziecku i pomaga mu się rozwinąć na miarę jego możliwości.

 124. Małgosia

  Dobry nauczyciel przede wszystkim lubi swoich uczniów. Stara sie ich poznać, by swoje lekcje kierować do konkretnych uczniów. Podąża za ich potrzebami, motywuje i wspiera. Pozwala błądzić. Nie koncentruje się na ocenach.

  Od lat pracuję bez stopni i ogromną radość sprawił mi wpis na laurce otrzymanej od trzecioklasistów: "Nie to jest najważniejsze, aby każde dziecko czegoś nauczyć, ale to, by wzbudzić w każdym dziecku pragnienie nauczania się czegoś".

   

 125. Anna

  Dobry nauczyciel, to ten który podąża za swoim uczniem. Wyznacza mu ścieżki, pomaga obrać cel. Nie narzuca swojej woli ale motywuję i zachęca. Potrafi wykorzystać mocne strony wychowanka, aby mógł uporać się ze swoimi słabościami.

 126. eliszeba

  Czytam te wszystkie komentarze i wraca mi wiara w istnienie nauczycieli, którzy wiedzą po co tak na prawdę pracują z uczniami. Mega 🙂

 127. Gabi

  "Kto nabytą wiedzę pielęgnuje, a nową bez przerwy zdobywa, ten może być nauczycielem innych" Konfucjusz

  Myślę, że to właściwe podsumowanie dobrego nauczyciela. 

 128. Malwina

  Myślę, że najważniejszą cechą nauczyciela jest cierpliwość. Oczywiście wszystkie powyżej wymienione są ogromnie ważne, ale bez ogromnych zasobów cierpliwości nie uda nam się dotrzeć do każdego ucznia czy wychowanka – bo nie wszystkich zachęci nasza kreatywność, pasja, empatia czy poczucie humoru. Niektórych trzeba po prostu cierpliwie oswajać.

 129. Dorota

  Dobry nauczyciel to ekspert w swojej dziedzinie, jednoczesnie potrafiący zaciekawić uczniów; musi być autorytetem. Potrafi motywować, pokazywać dobre strony uczniów, organizować lekcje w sposób logiczny, przejrzysty, z nakierowaniem na cele przy użyciu adekwatnych środków.

 130. DOROTA

  Myślę, że nauczyciel nie tylko powinien przekazywać wiedzę ale rozbudzać zainteresowanie otaczającym śawiatem. Szczegolnie nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej. Powinien pokazywać i tłumaczyć świat.

 131. Olka D.

  Dobry nauczyciel potrafi czytać między wierszami i słuchać. Poza wszystkim co wyżej powinniśmy także słuchać swoich uczniów ze zrozumieniem i niejednokrotnie sami się czegoś nauczyć 🙂

 132. AgataK

  Dobry nauczyciel musi pełnić wszystkie trzy wymienione role. Ważne jest, aby podczas zajęć umieć "żonglować" tymi rolami i w zależności od sytuacji skupić się np na kwestii relacji w grupie. Nie zawsze czysta wiedza jest najważniejsza.

 133. Kasia

  Moim zdaniem dobry nauczyciel to głównie przyjaciel ucznia. Nie powinniśmy być tzw."odstraszaczami", bo to droga do nikąd. Zadaniem dobrego nauczyciela jest wyłonienie wszystkich mocnych i pozytywnych stron dziecka i rozwijanie tych uzdolnień, talentów. Wytykanie błędów do niczego nie prowadzi. Dobry nauczyciel to nauczyciel, który kieruje w stronę ucznia informację zwrotną (dwie gwiazdki, jedno życzenie) – w ten sposób kształtuje proces uczenia się. 

 134. moniar

  dobry nauczyciel to taki człowiek który umie przyznać się że czegoś nie wie (oczywiście obiecując że uzyska te informacje i przekaże  jak najszybciej)

 135. moniar

  Coraz trudniej motywować, w młodych ludziach coraz ciężej znaleźć pasje. Sprawdzają się zajęcia poza szkołą które nie są przez nich uważane za lekcjie i to z nich wynoszą najwięcej ale one kosztują najwięcej wysiłku bo trzeba całą szkolną papierologię zrobić i uzyskać wszelkie zgody. W tedy mozna rozmawiać z młodym człowiekiem na całkiem innej płaszczyźnie

  1. Jolap

   Dobry nauczyciel to człowiek kochający drugiego Człowieka. Dla mnie w procesie wychowania oprócz więzi emocjonalnej ważna jest konsekwencją i cierpliwość. Poza tym szacunek oraz pochwała a nie tylko wskazywanie błędów.

    

 136. Magdalena

  Dobry nauczyciel to nauczyciel, który inspiruje, zachęca do działania, podejmowania wysiłku i angażujący wszystkich do chociaż najdrobniejszej próby.

 137. Beata

  Wszystkie powyższe stwierdzenia właściwie wyczerpują zagadnienia dobrego nauczyciela. Jednak należy pamiętać, że musimy ciągle doskonalić się pogłębiając naszą wiedzę, aby być na bieżąco ze wszystkimi nowościami, którymi możemy zjednać sobie uczniów, zaciekawić ich czymś. Zawsze musimy służyć pomocą, wskazywać kierunek, motywować do pracy i chwalić za postępy.

 138. Ania 11

  Dobry nauczyciel traktuje swoją pracę jak pasję,dobrze czuje sie w tym co robi. Przy dobrym nastawieniu , bycie nauczycielem może być naprawdę ciekawe i inspirujące. Przeprowadzenie ciekawych zajęć bywa zarówno uczące jak i satysfakcjonujące obie strony.Zaspakaja się ciekawość ucznia. Ciekawe zajęcia są również pewna formą integracji grupy, np w zajęciach grupowych.

 139. Aneta

  Aby być dobrym nauczycielem, należy traktować swoją pracę z pasją. Chcieć zrobić coś wyjątkowego dla innych. Mieć zapał, dużo energii i chęci. Przede wszystkim dobry nauczyciel powinien kochać dzieci, być ich przyjacielem, opiekunem który wskaże właściwą drogę, Słucha dzieci i potrafi zachęcić uczniów do działania poprzez swój zapał.

 140. ED

  Nauczyciel powinien kochać dzieci. Każdy kto wypełnia nauczycielską misję powinien być przyjacielem każdego dziecka. Przyjacielem, który potrafi we właściwy sposób zwrócić uwagę, zmotywować, konstruktywnie skrytykować, ale też w odpowiedni sposób pochwalić i wskazać to, co jest mocną stroną dziecka.

 141. Barbara

  Tylko Nauczyciel,którego pasją i powołaniem jest nauczanie i wychowanie jest prawdziwym nauczycielem.

 142. Renata

  Dobry nauczyciel umie słuchać aktywnie, zna mowę ciała i odkrywa potencjał ucznia, wskazuje mu też co ma do rozwoju.

 143. Dorota

  Dobry nauczyciel to osoba, która uczy jak się uczyć, która wprowadza dziecko
  w „nowy świat ” poprzez aktywne uczestnictwo w procesie nauczania i uczenia się

 144. Magdalena

  Dobry nauczyciel:
  – potrafi zainteresować
  – jest dla dziecka
  – jest spontaniczny
  – ma pasję
  – refleksyjny
  – pomysłowy
  – zaangażowany w życie klasy
  – ma indywidualne podejście do każdego ucznia
  – z poczuciem humoru
  – cieszy się z każdego małego sukcesu wychowanka
  – tolerancyjny
  – jest autorytetem dla uczniów
  – potrafi odkryć talent w każdym z wychowanków

 145. Magdalena

  Dobry nauczyciel to przede wszystkim człowiek empatyczny, wrażliwy i umiejący zmotywować swoich wychowanków. Praca powinna być dla niego pasją i prawdziwym powołaniem. W swojej pracy powinien też być konsekwentny.

 146. Magda

  Dla mnie dobry nauczyciel, to ten, który nie bierze do siebie złości i agresji dzieci, ale wie, że pochodzą z innych źródeł (rodzinnych itp), ale umie nazwać te emocje i oczyścić, wesprzeć. No i człowiek pogodny, mający szeroko otwarte oczy i serce

 147. gocha

  Jako początkujący nauczyciel wychowania przedszkolnego zauważyłam jedno, jeśli poświęcam dzieciom czas, dopytuje co tam u nich, czy coś nowego wydarzyło się w ich życiu, śmieję się razem z nimi, wygłupiam to widzę że dzieci z ochotą przychodzą do przedszkola a to daje mi satysfakcję i radość z bycia nauczycielem. Dla mnie dobry nauczyciel to taki, który w szkole jest dla dziecka.

 148. Anna

  Dobry nauczyciel-pasjonat zarażający swoich uczniów pasją. Dobry nauczyciel to przede wszystkim dobry CZŁOWIEK, bo z człowieczeństwa rodzi się szacunek dla siebie i innych (uczniów).

 149. Elżbieta

  Dobry nauczyciel to przyjaciel swoich uczniów, który wskazuje im właściwe drogi w labiryncie życia.
  To mistrz w swoim zawodzie, który inspiruje i zachęca do podejmowania różnorodnych działań.

 150. Izabela

  Dobry nauczyciel to osoba z powołania, nie z przypadku ….. to pasjonata, ktoś, kto żyje swoja praca z dziećmi …. ktoś, kto pobudza dziecko do myślenia, działania, odkrywania …. ktoś, kto swoja pasją zarazi swoich podopiecznych …..

 151. Jerzy

  Łączy się to z inną triadą: wiedza (ekspert), umiejętności (dydaktyk), postawy (wychowawca).

 152. Ania

  Uważam, że w obecnych czasach bardzo ważne jest, by nauczyciel był kimś ważnym nie tylko dla samych uczniów, ale również dla ich rodziców. Praca nad wychowaniem i kształtowaniem młodych ludzi opiera się w dużym stopniu na współpracy rodziców i nauczycieli. Ma to miejsce szczególnie w klasach młodszych. Konsekwencja w działaniu obu tych stron może pomóc w stworzeniu dziecku przyjaznej atmosfery nie tylko do nauki, ale i do dorastania. Bardzo ważne są warunki, w których wychowuje się dziecko, to czy może ono swobodnie wyrażać siebie. Rozmawiajmy, dyskutujmy i wspierajmy się. Nauczyciel powinien być otwarty na kontakt z innymi, a wtedy uda mu się osiągnąć bardzo wiele.

 153. Joanna

  Bycie nauczycielem wiąże się z wieloma pobocznymi rolami typu: mediator, tutor, terapeuta, diagnosta. Moim zdanie borykamy się z problemem zdobycia czy tez posiadania autorytetu w czasach, gdy liczą się chwilowi idole:(

 154. Magdalena

  Dobry nauczyciel to taki, który w swoją pracę wkłada całe swoje serce, motywuje uczniów, uczy ich jak należy się uczyć. Nauczyciel powinien włączać w naukę także rodziców.

 155. Gośkka

  Dobry nauczyciel to także człowiek który sam nie boi się pytać i przyznawać do błędu.
  Z drugiej strony myślę też że posiadający odrobinę dorosłej dziecinności, nie bojący się wygłupiać i żartować

 156. Anka

  Co myślicie o charyzmie w tym zawodzie? czy można mówić o gradacji w tym wypadku? czy nauczyciel bez charyzmy lub mało charyzmatyczny *powinien zrezygnować czy dawać jedynie lekcje indywidualne?

 157. Anka

  Nie zapominajmy także o wewnętrznych predyspozycjach, np. charyzmie bez niej zwykle ciężko nawet zacząć

 158. Iwona

  Nauczyciel, wychowawca, zawsze musi wiedzieć czego oczekuje od dziecka i czy jego podopieczny ma chęć pracy i zmiany, bo bez chęci pracy można bardzo się naparcować i nie osiągnąć efektów. A zachęcić można właśnie po przez motywowanie, pokazanie korzyści z nauki i zmiany postawy no i przykłądem własnym

 159. Monika

  Dobry nauczyciel traktuje swoją pracę jak pasję. Trzeba lubić to, co się robi, bo jeśli samemu jest się znudzonym lekcją, to i uczniowie będą znudzeni. Przy dobrym nastawieniu , bycie nauczycielem może być naprawdę ciekawe i inspirujące. 

 160. Marzena

  c.d

  Dobry wychowawca, który nie wtłacza a wyzwala, nie ciągnie a wznosi, nie ugniata a kształtuje, nie dyktuje a uczy, nie żąda a zapytuje – przeżyje wraz z dziećmi wiele natchnionych chwil. 🙂

 161. Marzena

  Oczywiście każdy wychowawca i nauczyciel powinien podążać za dzieckiem wg nauki Korczaka. amen.

 162. Eliza

  Dobry nauczyciel zna doskonale swoje dzieci,stosuje odpowiednie dla nich metody nauczania i wychowania.

 163. Ola

  Jeżeli nauczyciel jest nauczycielem przedmiotowym to owszem powinien być ekspertem w danej dziedzinie. Nie należy zapominać jednak o nauczycielach wychowania przedszkolnego oraz edukacji wczesnoszkolnej, którzy nauczają nie jednego przedmiotu, ale łączą ze sobą wiedzę z różnych dziedzin. Według mnie dobry nauczyciel to taki, który potrafi przyznać się do błędów i do niewiedzy, a także zrozumieć to, że inni też mają prawo do błędów.

  1. Gosia

   Zgadzam się, że trzeb umieć przyznać się do błędów, do niewiedzy, zaakceptować fakt, że nie jest się Alfą i Omegą. Myślę, że nawet nauczyciel przedmiotowy nie do końca będzie ekspertem w swojej dziedzinie. Owszem, jego zasób wiedzy ogólnej będzie dużo większy niż uczniów. Ale weźmy np. takiego historyka – jeśli trafi mu się uczeń, który pasjonuje się dajmy na to okresem napoleońskim, uczeń, który sam wyszukuje ciekawostki i „smaczki”, to nie raz okazać się może, że to właśnie on nauczy czego swojego nauczyciela 🙂

   1. Ula

    To są te wspaniałe momenty kiedy można oddać pałeczkę uczniowi i dać mu się wykazać na tle klasy. Przy okazji będzie to duże wzmocnienie motywacyjne dla wszystkich.

 164. Jadzia

  Zgadzam sie, dobry nauczyciel to świdomy czlowiek jak odpowiedzialne zadanie ma do spełnienia. Najważniejsze umiejętności to obiektywna obserwacja i diagnoza mozliwości dziecka/ucznia, wspólpraca z innymi nauczycielami, rodzicami. Następnie umiejętność pracy z grupą o zóżnicowanych umiejętnościach.

  1. Aneta

   Zgadzam się z wszystkimi wypowiedziami, a równocześnie twierdzę, że jeszcze wiele okresleń moglibyśmy dodać w temacie kim jest nauczyciel. Wielką pokorę odczuwam, wobec wypowiedzi ucznia niezwykle zdolnego, który na zakończenie szkoły powiedział, że dziękuje nauczycielom, którzy mu nie przeszkadzali, ale pomogli stworzyć poprawne relacje z rówieśnikami, bo z dorosłymi były ok. Dlatego musimy być otwarci na nowe wymagania uczniów wobec nas.

 165. Ewelina

  A ja bym pwiedział, że dobry nauczyciel to taki, który nie zmusza dziecka do szablonowego myślenia, nie rzeźbi wszystkich uczniów tak samo. Pozwala dziecku na kreatywność i bycie sobą. 

  1. Karolina

   Podzielam zdanie, że szkolna nauka służy przede wszystkim myślenia, analizowania, szukania analogii i powinna uwzględniać indywidualny potencjał każdego ucznia, doceniać jego rozwòj, nawet jeśli nie jest tak spektakularny, jak byśmy sobie tego życzyli.

 166. Teresa

  Dobry nauczyciel widzi,kiedy dziecko się stara, jeśli nawet jego rezultaty są niewielkie.Nauczyciel pokazuje ,że zauważył ten wysiłek.W byciu dobrym nauczycielem nie chodzi oto, by dawać z siebie wszystko lecz by rozbudzić taką ciekawość poznawczą by to uczniowie sami sypali  rozwiązaniami.Wtedy stwarzamy przestrzeń do nauki.

 167. Piotrek Robert

  "Gdy się uczysz, odkrywasz to, co już dawno wiesz.
  Gdy wprowadzasz to w czyn, udowadniasz, że posiadasz wiedzę.
  Gdy uczysz innych przypominasz im, że wiedzą tak samo dobrze jak Ty.
  Wszyscy jesteśmy więc uczniami, twórcami, nauczycielami."

  Richard Bach

  Przed szkoleniem i w czasie szkolenia staram się pamiętać o tym cytacie. Tak samo na materiałach szkoleniowych moich umieszczam ten cytat.

  Ciekawe, czy nauczyciel w szkole też znajdzie się w tym cytacie?

 168. Bea

  Dobry nauczyciel, aby mół być taki o jakim Pisze Pani Anna powinien przede wszystkim posiadać to coś co ja nazywam "wewnętrznym balansem" to bycie i życie w zgodzie ze sobą, umiejętność cieszenia się z życia, optymizm wewnętrzny i zewnętrzny, który pozwoli nauczycielowi spojrzeć na każdego ucznia jako na człowieka z ogromnym potencjałem. Plus oczywiście wszystko to,  o czym wiemy,  czyli: specjalistyczna (merytoryczna) wiedza, umiejętność uczenia innych i znajomość pracy i motywacji z grupą

 169. Anna

  Dobry nauczyciel to taki nauczyciel, który zna swoich uczniów, z empatią i szacunkiem podchodzi do każdeg z nich tworząc atmosferę bezpieczeństwa i wsparcia w grupie.
  Dobry nauczyciel wie po co uczy, jak uczy i kogo uczy.
  Dobry nauczyciel kocha to co robi i pasjnuje go to.
  Dobry nauczyciel jest przewodnikiem, który jest w relacji ze swoimi uczniami.
  I tak dalej i tak dalej…

  1. Renata Brzezinska

   Dobry nauczyciel to także integrator, diagnosta, organizator, komunikator, terapeuta. Artykuł zbyt jednostronnie przedstawia rolę nauczyciela, pomijając inne ważne aspekty jego działalności. 

   1. Agnieszka k.

    Zgodzę się z Panią Brzezinska . Artykuł faktycznie przedstawia jednostronnie rolę nauczyciela.Pomijając jakże ważną rolę np. terapeuty czy diagnosty, inicjatora , która tak ważna jest np. w Szkolnictwie specjalnym

  2. Monika

   Dobry nauczyciel w każdym dziecku widzi potencjał. Nie ogranicza „szablonami” myślenia i tworzenia przez dzieci. Daje wolną rękę, by dziecko mogło się wykazać- szczególnie przy pracach plastycznych.

  3. Paulina Dębiec

   Dobry nauczyciel kocha swoją pracę, traktuje ją jako swoistą, ciekawą przygodę, jest kreatywny, potrafi okazywać szacunek i empatię, zachwycić, "zaczarować" dziecko każdego dnia, to także znakomity ekspert w swej dziedzinie doskonale odnajdujący się w określonych sytuacjach pedagogicznych…

  4. Aga

   Nauczyciel to przede wszystkim osoba z pasją, umiejąca zarażać chęcią zdobywania wiedzy innych wokół siebie. Musi lubić swój zawód, szanować i rozumieć swoich podopiecznych.Niejednokrotnie trzeba być uśmiechniętym pomimo zmartwień osobistych, pełnym wigoru pomimo nieprzespanej nocy czy złego samopoczucia, mega cierpliwym pomimo setnego pytania "trzeba to przepisywać z tablicy?". I ten miód na serce kiedy słychać dzwonek a dzieci wołają: "Nieeee! dlaczego już dzwonek?" I takich lekcji Wam życzę, drodzy nauczyciele.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.