Kilka porad dla osób, które chcą zorganizować imprezę integracyjną lub wyjazd integracyjny dla firmy lub innego środowiska, np. klasy.
– Pamiętajcie, żeby wszelkie aktywności na wyjeździe, czy imprezie dobierać tak, by na samym początku były raczej te wymagające najmniejszego zaangażowania (jak np. rozmowa o sposobach spędzania wolnego czasu, interakcje niewymagające wzajemnego dotykania itp.) do tych wymagających większego (np. udawanie zwierząt, zabawy z dotykiem). Nawet jeśli osoby się znają, to bez wstępnej rozgrzewki mogą nie być skore do tego typu aktywności.
– Dużo ruchu. Zajęcia ruchowe (np. gra w piłkę, bieganie, zabawy ruchowe) pozwalają na świetną zabawę, a przy tym zgranie zespołu. Podobnie jak jedzenie, ruch powoduje wydzielanie przez mózg endorfin odpowiedzialnych za dobre samopoczucie.
– Łączcie działanie w małych zespołach (5-7 osób), bo wtedy możemy się dobrze poznać, z aktywnością w całej grupie (np. klasie), bo wtedy budujemy naszą grupę jako całość.
– Wprowadźcie zajęcia, w których ważnym elementem jest współdziałanie. Wszyscy wiedzą, że nic tak nie integruje jak wspólny cel, a współdziałanie inne od tego codziennego, stresującego w pracy może być bardzo motywujące i budujące zespół, np. wspólne zbudowanie czegoś, wspólna przeprawa przez rzekę itp.
– Bardzo dobre efekty przynoszą również zabawy z wykorzystaniem wzajemnego dotykania. Może to być np. budowa piramidy z swoich ciał. Taka bliskość fizyczna pozwala ludziom na nabieranie do siebie zaufania. Takie ćwiczenia możemy wykonywać tylko jeśli wcześniej grupa dobrze odnalazła się w mniej angażujących aktywnościach, co zbudowało poczucie bezpieczeństwa.
Pamiętajcie każde spotkanie ludzi jest unikatowe. Starajcie się tak dobierać aktywności, aby jak najlepiej dostosowane były do charakteru grupy, z która pracujecie. Inaczej będzie wyglądała impreza integracyjna dla menadżerów dużej firmy, a inaczej klasowy wyjazd integracyjny.
Zapraszamy Was na nasze Integracyjne Przygody dla klas, które świetnie sprawdzają się nie tylko na początku roku szkolnego, ale nawet w samym środku zimy, kiedy w naszej klasie brakuje zaangażowania i mogły pojawić się konflikty. Planując wyjazd integracyjny możecie wykorzystać również angażujące gadżety do pracy z zespołem, które znajdziecie w naszym sklepie.
Zapraszam Was również do lektury tego wpisu, gdzie podaje 6 podobnych porad pomocnych przy planowaniu wykorzystania gier, zabaw i animacji w różnych sytuacjach (nie tylko do integracji grupy) oraz listę ekwipunku, które przyda się każdemu animatorowi:
6 porad dotyczących planowania i prowadzenia gier, zabaw i animacji. Ekwipunek animatora
A tutaj opisałem to, jak wyszukiwać w naszej Strefie Wiedzy gry, zabawy i animacje, które będą dostosowane do naszych potrzeb:
Jak wyszukiwać gry, zabawy i animacje w naszej Strefie Wiedzy
Podzielcie się swoimi komentarzami, jak Wy budujecie integrację na początku funkcjonowania zespołu?
Wyjścia integracyjne są świetne
Uwielbiam zielone szkoły. Warto się dobrze do nich przygotować. Wasze propozycje są bardzo ciekawe. Z wybranych, stosownych do wieku chętnie skorzystam.
super inspiracje a zabawy nigdy za mało
Ważne jest to aby tak zorganizować zajęcia podczas wyjazdu aby zaangażować wszystkich uczniów. Zaangażowanie jest bardzo ważne, ale również ważne jest aby do niczego na siłę nie zmuszać. Różnorodne zajęcia, zabawy, które mają na celu poznanie się klasy i wychowawcy oraz integrację. Wiadomo, jeden z uczniów lubi siatkówkę, drugi piłkę nożną, trzeci miksować muzykę, czwarty lubi wędrówki piesze, rajdy rowerowe……pozwólmy wiec uczniom wybrać jak chcą spędzać czas ” dowolny” na takim wyjeździe, możemy jako wychowawcy dać im taką możliwość, a wkroczyć dopiero gdy pojawią się problemy między uczestnikami. Integracja polega przecież na spędzaniu razem czasu, poznawaniu się, swoich zainteresowań. My jako wychowawcy mamy być uczestnikiem, opiekunem, a nie dozorcą z batem, który nakazuje czy zakazuje. Oczywiście mamy stać na straży, żeby wszystko odbywało się z sposób bezpieczny….ale dajmy uczniom prawo wyboru. Takie jest moje zdanie
Dobrze określić cel wyjazdu,a w związku z tym jego charakter. Jeśli chodzi o integrację to na pewno takie aktywności, które ujawnią inną stronę uczestników wyjazdu niż te na co dzień w szkole. Będzie to pozytywna niespodzianką dla tych,którzy zostali zaszufladkowani.
Uwielbiam zielone szkoły, które traktuję właśnie jako wyjazdy integracyjne. Nie dość, że świetna zabawa to jeszcze czas na spojrzenie na uczniów inaczej- nie tylko dzieci w ławce, wykonujące nawet najróżniejsze zadania, ale z reguły na terenie szkoły. Na wyjazdach widzę uczniów z całkiem innej strony i pozwala to świetnie znaleźć najbardziej ukryte talenty 🙂 Po prostu uwielbiam i jeżdżę od pierwszej klasy szkoły podstawowej 🙂
Wyjazdy integracyjne scalają grupę, motywują do działania.
Integracja zespołu jest bardzo ważna nie tylko dla uczniów, ale i nauczyciela. Wszyscy poznają się z różnych stron osobowości. Ostatnio byłam z uczniami na warsztatach w Centrum Dobrego Wychowania, dzieciom bardzo podobały się zajęcia i atmosfera. Jeśli jeszcze ktoś nie był gorąco polecam.
Mam to szczęście,że byłam wychowawcą klasy, z którą do dzisiaj mam kontakt.Choć rozproszeni po szkołach średnich,to jednak znajdują czas dla mnie.Łączą nas od kilku lat wspaniałe wypady integracyjne ,ogniska,wycieczki,imprezy szkolne, posiadówki w kawiarni ,wspólne kawki u mnie w domu.Bardzo się cieszę,że tak jest,że chcą,abym była obecna w ich dorastaniu.
Ja ostatnio organizowałam integrację moich pracowników z http://orchideagroup.pl/. Jesteśmy małą firmą i stresowałam się, że zorganizowanie czasu wolnego na takim wyjeździe przez agencję eventową będzie kosztowne, ale nie było źle, a trzeba przyznać, że ja sama chciałam bardzo odpocząć i bliżej poznać ludzi, których zatrudniam. W końcu pracujemy razem już od ponad roku, a ja wiem o nich tylko tyle, co dowiaduję się od nich mijając się w salonie. Skorzystanie z firmy jest o tyle fajne, że nie musisz się martwić organizacją. Wszystko jest załatwione i nie trzeba się gimnastykować, próbując robić rzeczy, o których nie ma się bladego pojęcia i spokojnie można korzystać z rozrywek. Co do scenariusza wydarzeń – pan z Orchidea Group był bardzo otwarty i kreatywny i pomógł mi wszystko opracować 😀 Wszyscy zdawali się być zadowoleni i wrócili do domu zrelaksowani, więc podejrzewam, że wyjazdy integracyjne chociaż ten raz na rok, staną się tradycją 🙂
Organizuje różne zabawy integracyjne.
Żeby wyjazd na długo pozostał w pamięci, musi być wyjątkowy. Uczestnicy oczekują dnia pełnego wrażeń i ciekawych inicjatyw. Chcą poznawać nowe miejsca, próbować regionalnych przysmaków, a przede wszystkim dobrze się bawić. Jako doświadczeni organizatorzy imprez firmowych nie boimy się niestandardowych rozwiązań, a nasze pomysły docenili przedstawiciele znanych marek.
Każda wycieczka powinna być przemyślana. Należy określić cel wycieczki. Zabawa, nauka, integracja. Wycieczka jest bardzo ważnym elementem procesu edukacyjnego.
Prowadzę agencję eventową (www.projektefektywny.pl) i organizuję wyjazdy integracyjne od przeszło 10 lat. W roku robimy ich ponad 250 na terenie Polski i Europy. Najlepiej sprawdzają się kombinacje między atrakcjami z zakresu turystyki/rekreacji oraz zajęć aktywnych typu outdoor/team builidng. Wtedy Klienci mają propozycję dla osób, które nie lubią za bardzo się ruszać, oraz dla tych bardziej wymagających. Taka formuła jest dla nas uniwersalna i zawsze się sprawdza. Pozdrawiam!
Integracja klasy to bardzo ważna sprawa. Nie musi być związana z dalekim i drogim wyjazdem. Potrzebne są warunki, aby uczniowie mogli i chcieli dać poznać się w różnych sytuacjach – nie każdy jest świetnym sportowcem czy ma rozległą wiedzę. Warto tak przemyśleć i zaplanować działania, aby wszyscy zechcieli wziąć w nich udział. Wyjazd integracyjny nie daje możliwości dogłębnego poznania, jednak najważniejszy pierwszy krok.
Wycieczki, spotkania integracyjne są okazją do lepszego poznania wychowanków/ członków grupy. Dobrze zaplanowana wycieczka służy realizacji założonych celów np. zwiedzanie, ale warto również wspólnie z dziećmi jeszcze przed wyjazdem zaplanować wieczorny czas wolny np. : wspólne ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek i śpiewem piosenek znanych i lubianych, dyskoteka, konkursy o róznej tematyce.
Niezwykle przydatne są wycieczki edukacyjno – rozrywkowe. Nie muszą być spektakularne. Najpierw nauka przez zabawę, a potem tylko przyjemności 🙂
Moim zdaniem dobry wyjazd integracyjny to taki, na który może sobie pozwolić każdy z klasy. To nie musi być wyjazd nie wiadomo gdzie, ważne, żeby każdy mógł wziąć udział, dzięki czemu łatwiej o integrację całej klasy. Poza tym warto pamiętać, że każdy uczeń jest inny i dla jednego integracja to po prostu przebywanie w grupie. Poza tym wzajemna, koleżeńska pomoc również łączy dzieci.
Moim zdaniem wyjazd integracyjny powinien przebiegać normalnie czyli bez alkoholu , ponieważ potem uczestnicy śpią zamiast się bawić .Dobrą sprawą jest karaoke ,taniec jak najbardziej może z instruktorem tańca . Powinno być dużo dobrej zabawy na świeżym powietrzu . Po prostu wycieczka w góry ,taki niezapomniany wypad ,może nawet małpi gaj
W szkole średniej taki wyjazd to wspaniała sprawa, ale też ogromna odpowiedzialność i ryzyko. Zwłaszcza w szkole technicznej, gdzie dzieciaki czują sie dorośli.
Dzień dobry
Wyjazdy (zajęcia) integrujące grupę są bardzo ważnym i wartościowym doświadczaniem innych i ich ibecności oraz kreowaniem zasad, wyznaczaniem granic i budowaniem się grupy (co było tematem poprzedniej lekcji). Bez zajęć konsolidacji grupy w zespół, zmierzający do wspólnego celu przy wykorzystaniu w miarę spójnych i jednolitych zasad – klasa będzie zatomizowana. Jednostkowe działąnia poszczególnych osób będą mogły niejednoznacznie wpływać i oddziaływać na pozostałych, w tym nauczycieli (o czym się mało pisze/mówi, a są oni mimowolnymi "członkami" zespołów klasowych).
Reasumując – by dobrze rozpocząć współpracę w klasie warto zajęcia integracyjne (może wyjazd, jeśli można) przeprowadzić. Część tych zajęć powinien prowadzić wychowawca klasy, także anagażujący się w pozostałe sytuacje, aczkolwiek zachowując stosowny i adekwatny dla siebie poziom autonomiczności, niezależności i władztwa nad grupą.
Dobrego dnia
Wyjazd integracyjny to wspaniała sprawa , myślę, że pozytywnie wpływa na każdą grupę wiekową, gupa może zobaczyć siebie w innych warunkach, zmierzyć się wspólnie z innymi potrzebami, zadaniami, nawet njbardziej zamknięte osobowości mogą pokazać się z innej strony, przełamać swoje lęki, otworzyć na innych.
Wyjazd integracyjny to wspaniały element we wzajemnym poznaniu się, zrozumieniu, a także spojrzenia na siebie "innm okiem". W innym miejscu( neutralnym) jestesmy bardziej wyluzowani, swobodni, naturalni. Ważne jest, by umieć nauczyć się spędzać ze sobą wspólny czas, zaufać sobie ( choć w małym stopniu).Jest szansa na wzajemne poznanie się, wlasnych hobby, zainteresowań, możliwości.Aktywność, działania zespołowe, niekiedy małe współzawodnictwo to tylko niektóre czynniki, które mogą pomóc we wzajemnym obcowaniu.
Bardzo ważne są działania integracyjne z grupą dzieci, podczas wyjazdu i w każdym czasie. Wspólna zabawa, grupowe zadania, wchodzenie w role, różnorodna aktywność, wchodzenie w role, bardzo zbliża dzieci i uczą się współdziałania. Należy jednak ostrożnie dobierać zabawy i stopniować trudności, aby dzieci nieśmiałe nabierały zaufania.
W przedszkolu odpowiedź na pytanie jak zintegrować grupę jest banalnie prosta – wspólna zabawa. Łatwo powiedzieć, tylko trudniej zrobić 🙂 Wspólne zabawy ruchowe, zwłaszcza angażujące całe ciało (czworakowanie, turlanie, skakanie), wspólne śpiewanie, żartobliwe podkreślanie, że działają jako grupa (np. jestem Waszym kapitanem, a Wy moją załogą)… i duuużo swobodnej zabawy, żeby w niewymuszony sposób poznawały się i uczyły współdziałać nie tylko wtedy, gdy na nie patrzę i od nich tego wymagam 🙂
Wyjazdy integracyjne cementują grupę, ale rzeczywiście muszą byz przemyslane. Wskazówki z dzisiejszej lekcji bezcenne.
Ja zaczynam od poznania poprzez zainteresowania, szukam wspólnych nici, które łączą dzieci. To idealny sposób na przełamanie lodów. Potem staram się łączyć te wspólne zainteresowania z zabawami grupowymi. Na samym końcu delikatnie wdrażam dotyk w zabawie.
Ważne aby w czasie działań integracyjnych uczestnicy dowiedzieli się czegoś o sobie, poznali swe zainteresowania, mocne strony, uczucia, poglądy- te sfery swego istnienia, na ktòre nie zwraca się uwagi w codziennej pracy- służyć temu mogą ròzne quizy. Wzajemne zaufanie doskonale budują zabawy parateatralne i realizowanie zadań w małych grupach.
Im dzieci starsze tym trudniej je zintegrować. Mam wrażenie, że klasy od w górę mają do siebie wiecznie jakieś pretensje i nie mają ochoty bliżej poznawać nikogo poza swoim kółkiem znajomych. 🙁
Też mam takie problemy. niestety. Uczę w szkole średniej. I trudno pracuje się w klasie samych indywidualności, którym inni są zbędni do szczęścia.
Ćwiczenia integrujące grupę są fantastyczne i faktycznie wymagają dawkowania od tych mniej nakierowanych na dotyk do tych , którymi wchodzimy w sferę wręcz intymną uczestnika. Na ile pozwoli nam podejść do siebie zależy od poczucia bezpieczeństwa. Bardzo fajnym gażetem na każdy etap jest chusta i zabawy z klanzy. Spróbowałam i naprawdę efekt zdumiewający, a dzieci pytają kiedy znowu będziemy się "bawć"
Dobry wyjazd integracyjny, to przemyślany plan działania mający na celu nie tylko poznanie uczniów w nowych interakcjach i środowisku. Najważniejsze jest pokonanie barier jakie uczniowie budują wokół siebie zwłaszcza ci wycofani i nieśmiali. Paiętać jednak musimy, że jeśli ktoś czuje się nieswojo i nie chce brać udziału w jakiś zabawach, to dajmy mu czas na obserwowanie grupy, a potem przyłączenie się do wspólnych zabaw.
Integracja przede wszystkim, aby grupa dobrze funkcjonowała. Należy wybierać takie zabawy, aby każde dziecko miało szansę w nią wejść.
Taki wspólny wyjazd to znakomity czas na lepsze poznanie grupy oraz na integrację w pełnym tego słowa znaczeniu. Służą temu wszelkiego rodzaju zabawy integracyjne – jest ich naprawdę bardzo dużo. Z całego szeregu tych zabaw można wybrać takie, które odpowiadają nie tylko wiekowi uczestników,ale również charakterowi grupy.
Na takich wyjazdach bardzo dobrze się bawią ,współdziałają szczególnie dzieci,które na co dzień sprawiają problemy wychowawcze.Wyjazdy integracyjne służą poznaniu grupy w niecodziennych warunkach i sytuacjach.Dzieci lubią takie wypady poza miasto,bawią się doskonale i integrują.Jestem za.
Grupa to wiele osób, z różnymi temperamentami. Na początku spotkania wszyscy są speszeni, nieśmiali, ale z czasem pod wpływem różnych działań, zadań, grupa szybko się integruje. Oczywiście, że znajdą się osoby, którym zajmie więcej czasu, aby się otworzyć przed innymi. W integracji najważniejsze jest, aby nikogo do niczego nie zmuszać. Dobrze, gdy podczas wspólnych działań, zabawy jest dużo śmiechu i ruchu, które rozładowują napięcie i poprawiają relacje między członkami grupy.
Na początku rzeczywiście ostrożnie;) , by nikt się nie zraził. Potem ruch, ruch i jeszcze raz ruch, aż w końcu grupa sama się zintegruje. Endorfiny robią swoje i dobrze działają na integrację.
integracja super sprawa ! jednak zawsze pamiętamy o najważniejszej sprawie: nie za wszelką cenę . Szczególnie jeśli chodzi o osoby nieśmiałe, wycofane , ostrożne , z nadwrażliwościa dotykowa . Zawsze ale to zawsze pytamy o zgodę , czy chcesz dołączyć do zabawy? lub określenie w jakim stopniu to będzie. Łatwo kogoś zrazić przez niedelikatnośc .